Potpomognut deflatornim tendencijama kretanja, realan se rast neto plaće od veljače kontinuirano kreće po stopama višima od 3 % na godišnjoj razini, dok je istodobno realan rast bruto plaće znatno niži, u kolovozu točno upola. U takvim je okolnostima prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama isplaćena za kolovoz ove godine iznosila 5.712 kuna, što je 4 kune ili 0,1 % nominalno manje nego u prethodnome mjesecu, a 196 kuna ili 3,6 % više nego u tom mjesecu prošle godine. Istodobno je prosječna bruto plaća iznosila 8.058 kuna, što je 11 kuna ili 0,1 % manje nego u srpnju te 120 kuna ili 1,5 % više nego u kolovozu prošle godine.
S obzirom na činjenicu da se kontinuitet realnog rasta neto plaće na godišnjoj razini proteže od prosinca prošle godine, a bruto plaće od lipnja prošle godine, to su i kumulativni podaci o kretanju plaća u prvih osam mjeseci ove godine obilježeni rastom u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Tako je prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u prvih osam mjeseci ove godine iznosila je 5.693 kune, što je 183 kune ili 3,3 % više nego u tom razdoblju prošle godine. Istodobno je prosječna bruto plaća iznosila 8.037 kuna, što je 94 kune ili 1,2 % više nego u prvih osam mjeseci prošle godine. U navedenom su razdoblju najviše porasle prosječne neto plaće u djelatnosti sanacije okoliša te ostale djelatnosti gospodarenja otpadom (13,0 %), uklanjanju otpadnih voda (12,8 %), poslovanju nekretninama (9,7 %), pomoćnim uslužnim djelatnostima u rudarstvu (9,7 %), ostaloj prerađivačkoj industriji (8,7 %), djelatnosti zapošljavanja (7,8 %) te proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda (7,2 %). Istodobno su prosječne neto plaće smanjene u proizvodnji duhanskih proizvoda (za 3,1 %), uredskim administrativnim i pomoćnim djelatnostima te ostalim poslovnim pomoćnim djelatnostima (za 3,0 %), proizvodnji filmova, videofilmova i televizijskog programa, djelatnosti snimanja zvučnih zapisa i izdavanja glazbenih zapisa (za 0,9 %), emitiranju programa (za 0,8 %), djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića (za 0,4 %) te skupljanju otpada, djelatnostima obrade i zbrinjavanja otpada; oporabe materijala (za 0,3 %).
U odnosu na slične zemlje, i u kolovozu su Hrvatska (1.067 eura) i Slovenija (1.524 eura) bilježile prosječnu mjesečnu bruto plaću višu od tisuću eura. Granici prosječne bruto plaće od tisuću eura bliska je Poljska (960 eura), dok je bruto plaća u kolovozu u Mađarskoj iznosila 776 eura, u Crnoj Gori 720 eura, u Bosni i Hercegovini 656 eura te u Srbiji 512 eura.
poslovniportal/HGK