Theresa May (59) je u srijedu, 13. srpnja, i službeno proglašena britanskom premijerkom, a kraljica Elizabeta II. ju je zadužila da formira novu vladu koja će imati težak zadatak provedbe Brexita. Kraljica je prethodno prihvatila ostavku Davida Camerona.
Sada već bivši premijer Cameron ranije se obvezao podnijeti ostavku ako britanski birači odaberu izlazak iz Ujedinjenog Kraljevstva što se dogodilo tijesnom većinom na referendumu 23. lipnja.
Theresu May je 2010. na dužnost ministrice unutarnjih poslova izabrao David Cameron. Ponekad je nazivaju “novom Margaret Thatcher” zbog čvrstih stajališta bilo da se radi o delinkventima, ilegalnim migrantima ili islamističkim propovjednicima. No, njezin je zadatak između ostalog pokušati prebroditi podjele u vladajućoj Konzervativnoj stranci, a moguće je da će se suočiti s gospodarskom krizom. Očekuje se i kako će May pokušati spriječiti proeuropski nastrojenu Škotsku da održi novi referendum o nezavisnosti kako bi na taj način ostala u Europskoj uniji.
Pred novom premijerkom je i zadatak stvaranja novih trgovinskih i diplomatskih veza u svrhu pripreme za period poslije Brexita. May je tokom kampanje uoči referenduma podržavala ostanak u EU, zajedno s Cameronom, a sad će morati uvjeriti pristalice Brexita da će realizirati ishod referenduma i da će, kao što je obećala, Velika Britanija izaći iz EU.
May je euroskeptik u duši, no nije se zauzela za Brexit jer je ostala odana premijeru Cameronu. U kampanji je odradila minimalni posao i pritom čak branila ograničenje useljavanja, a upravo je to bila glavna tema pristaša izlaska iz Europske unije. Times je napisao da je “ona jedina ličnost sposobna ujediniti podijeljenu konzervativnu stranku”.
Premijerka May ima 48 sati za sastav nove Vlade. Tako je već imenovala Borisa Johnsona novim šefom diplomacije, a bivši ministar vanjskih poslova Philip Hammond imenovan je za novog ministra financija.
“Bit ćemo dorasli izazovu. Izlazeći iz Europske unije izgradit ćemo novu, smionu i pozitivnu ulogu u svijetu, a od Velike Britanije ćemo učiniti državu ne samo za par privilegiranih, nego za svakog od nas. Kad ćemo donositi velike odluke nećemo misliti o moćnima, nego o vama, kad ćemo donositi nove zakone nećemo slušati snažne nego vas, kad će biti riječi o porezima prvenstvo neće imati bogati, nego vi”, poručila je May u svom prvom obraćanju naciji kao premijerka.