Meda i drugih pčelinjih proizvoda ove godine ima dosta na tržištu, no potražnja je sve manja, pčelarima se prodaja u odnosu na prijašnje godine prepolovila. Poticaja ni od kuda. Usprkos svemu, proizvodnju živom još drži entuzijazam prema pčelarstvu, a raduje i činjenica da je sve više mladih pčelara.
Udruga pčelara Brodsko posavske županije, okuplja 220 članova, od kojih su brojni višestruko nagrađivani za kvalitetu proizvoda. Puno rade na edukaciji nastojeći i na taj način popularizirati pčelarstvo i očuvanje pčela, bez kojih nema života, kao i popularizirati konzumaciju meda, važnog u prevenciji raznih bolesti.
Na nedavnom Katarinskom sajmu u Slavonskom Brodu posjetitelji su mogli pronaći široku lepezu ljekovitih pčelinjih proizvoda, od već poznatih vrsta meda (kestenov, livadski/cvjetni, bagremov…) do niza novih. Naišli smo tako i na fine kremaste medove koje proizvodi OPG Čuljak iz Starog Slatinika.
„Riječ je o krem medu sa sjemenkama anisa, izuzetno zdravom za bronhije i dišne putove, koji se posebno preporučuje djeci i astmatičarima. Osim toga, imamo i kremasti med s organskim cimetom koji je jako zdrav u liječenju dijabetesa, za jačanje imuniteta i regulaciju metabolizma, i preporučljiv kao prirodni dodatak za mršavljenje. Način pripreme je jednostavan: med je potrebno dobro izmiješati da bude kremast, potom mu se dodaje cimet u prahu, no važno je da je cimet organski (ne prerađeni za kolače), koji se može nabaviti u biljnim ljekarnama. Malo tko od nas pčelara ima ovakve proizvode, a u našem bogatom asortimanu, uz šest vrsta medova, imamo i razne proizvode od propolisa, poput masti za oboljenja na koži – jako dobra za zacjeljivanje rana od opeklina, liječenje psorijaze, hemeroida; potom razne meleme i balzame za usne, voskove, svijeće, matičnu mliječ…“ kažu mladi pčelari, bračni par Jasna i Damir Čuljak iz Starog Slatinika.
Teškoj situaciji u pčelarstvu, bez poticaja od bilo koga Čuljkovi odolijevaju već 25 godina otkako imaju svoj OPG i proizvodnju pčelinjih proizvoda s kapacitetom od 160 košnica, preživljavajući isključivo vlastitim ulaganjima. „Drži nas ljubav prema pčelarstvu“, dodaje Damir Čuljak, optimistično gledajući na budućnost, jer Hrvatska ima veliki potencijal za proizvodnju specifičnih sorti meda. Naime, smatra se da u našoj zemlji ima između 200 i 250 biljnih vrsta s kojih pčele skupljaju nektar, ali i pelud i propolis, koji su također važni za normalno funkcioniranje pčelinjih zajednica. U povoljnim godinama, pčele skupljaju i značajne količine medljike i to u sastojinama crnogoričnih vrsta drveća, poput jele i smreke te onih bjelogoričnih kao što su hrast, javor, lipa i bukva.
Ivica Vlašić