Zavod za javno zdravstvo Osječko baranjske županije, zgrade Doma zdravlja Osijek, Beli Manastir i Našice, potom Dom za starije i nemoćne osobe Đakovo, zgrade osnovnih škola u Antunovcu, Bizovcu, Vladislavcima, Bijelom Brdu, Dalju… Ovo je samo dio liste objekata javne namjene na kojima je, pažnjom dobrog gospodara, Osječko-baranjska županija obnovila pročelja, izmijenila stolariju i krovove, zamijenila termostatske ventile ili postojeće energente zamijenila peletom, piše Glas Slavonije.
Sve to, dakako, radi poduzimanja aktivnosti usmjerenih k postizanju energetske učinkovitosti i aktivnostima zaštite okoliša i prirode od onečišćenja. Kao i u mnogo drugih situacija, i u ovom je segmentu Osječko baranjska županija svojevrsni nacionalni predvodnik prema planiranom i učinjenom.” Županija još od 2010. provodi niz projekata koji pridonose povećanju energetske učinkovitosti kako na zgradama javne namjene na području županije, tako i na obiteljskim kućama i višestambenim zgradam”, kaže župan Vladimir Šišljagić.
Polazište za realizaciju tih projekta su razvojni dokumenti, prije svega program i godišnji planovi energetske učinkovitosti, a kao jamstvo za daljnju skrb o problematici energetike i energetske učinkovitosti. Tako je u postupku donošenja Akcijski plan energetske učinkovitosti Županije za razdoblje 2017. – 2019.
Do danas su u više od 45 zgrada javne namjene, pretežito osnovnih škola, domova zdravlja i domova za starije i nemoćne osobe, realizirani projekti povećanje energetske učinkovitosti. Partner Županiji u provedbi većine njih bio je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, na čije je natječaje Županija aplicirala niz projekata. “Dosad su realizirani projekti u iznosu višem od 51,5 milijuna kuna. Udio je Fonda iznosio 33,3 milijuna, što čini gotovo 65 posto, a udio Županije 16,5 milijuna ili 33 posto. Preostali se iznos, a to je nešto više od 3 posto, odnosi na sredstva koja su korisnici samostalno uložili. Sve to nas svrstava među vodeće županije u Hrvatskoj po uključenosti u projekte energetske učinkovitosti, istaknuo je župan Šišljagić.
Ovakav rezultat nije slučajan. Naime, osnovni je preduvjet za prijavu na natječaje izrađena projektna dokumentacija, a Osječko-baranjska županije za sve je svoje ustanove financirala projektnu dokumentaciju izdvojivši za to gotovo četiri milijuna kuna.
D. Kuštro (Glas Slavonije)