Hrvatski sabor počeo je novu sjednicu koja bi trebala potrajati do sredine srpnja. Na aktualnom saborskom prijepodnevu premijer Tihomir Orešković i članovi njegove Vlade prvi put odgovaraju na upite zastupnika. Pitanja su najavila 42 zastupnika.
Isplata 1000 eura za novorođenčad najvjerojatnije kreće 1. rujna
Prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko poručio je zastupniku Domagoju Hajdukoviću da će isplata najavljenih mjera od 1000 eura za novorođenčad najvjerojatnije krenuti od 1. rujna. Vlada je tu dva mjeseca, a vi ste imali četiri godine pa niste učinili ništa, poručio je Karamarko. Hajduković mu je odgovorio: Znate kako stari Latini kažu – obećanje ludom radovanje.
Šandora Juhasa zanimalo je planira li reformska vlada provesti reformu cijena davanja u zakup državne zemlje. Ministar poljoprivrede Davor Romić odgovorio mu je kako je Sabor gotovo svake godine mijenjao Zakon o poljoprivrednom zemljištu, ali da će Vlada klauzulama urediti to pitanje. Premijer Tihomir Orešković poručio je Veljku Kajtaziju kako će riješiti problem stipendija studenata Roma, te ga pozvao da ga osobno kontaktira ako se to pitanje ne riješi za mjesec dana.
Davora Romića, ministra poljoprivrede, Davor Vlaović iz HSS-a upitao je što će učiniti za hrvatsku poljoprivredu. Odgovorio je da su mliječni sektor i svinjogojstvo najosjetljiviji, kao i proizvodnja voća i povrća, što su posljedice globalnih gibanja, poput ruskog embarga i drugih događanja na području EU. Prva reforma je reforma zemljišne politike, kako bi se učinkovito koristilo resurse. Drugo je smanjenje parafiskalnih nameta, što bi omogućilo investiranje u proizdvodnju po nižim kamatnim stopama. Treći je udruživanje proizvođača. Naveo je i apliciranje na EU fondove te promociju domaćih proizvoda.
Branimir Glavaš (HDSSB) postavio je pitanje premijeru Oreškoviću o proizvodnji mlijeka. Članice EU povećavaju proizvodnju mlijeka uz zadržavanje samodostatnosti proizvodnje, ali Hrvatska ne – proizvodnja pada, uvoz raste. Pitao je za mjere za razrješavanje krize proizvođača mlijeka. Iz EU ćemo povući sredstva. Povukli smo sto posto više nego lani u prvom kvartalu. Investicijama će se pomagati OPG-ovi, a otvorit će se i novi fond sa 500 milijuna eura za otvaranje novih i širenje postojećih OPG-ova, kazao je premijer. Podržao je i proizvođače meda koji su se udružili u Slavoniji: Rekao sam im – bravo. Glavaš nije zadovoljan odgovorom: Pokazali ste da o ovom problemu apsolutno ništa ne znate. Zar mislite da je narod glup i da ne zna što se događa u sektoru poljoprivrede? Narod će se sam organizirati u zaštitu vlastite proizvodnje… Naš narod šuti, ali u njemu ključa nezadovoljstvo i pitanje je dana kada će reći dosta… U takvim trenucima poduzimaju se radikalne mjere, čekaju vas teški dani!, rekao je Glavaš.
Damir Tomić iz SDP-.a upitao je Karamarka kako će Vlada reagirati na tužbe banaka zbog konverzije. Švicarski franak – vi ste to tako riješili da ste opteretili građane s 1,5 milijardu eura duga. To će sve građani plaćiti, to znamo odavno, kazao je Karamarko, navodeći da je to bila populistička mjera.
Rado ću vas podsjetiti da je zakon donesen jednoglasno i da je za nju glasala i vaša stranka, odvratio mu je Tomić, dodajući da 50.000 obitelji smo spasili, a vi govorite da je to udar na džepove građana.
HSU-ovac Silvano Hrelja je pitao Božu Petrova o povećanju cijene dopunskog zdravstvenog osiguranja. Pitao ga je gdje je solidarnost i koji je javni interes u koji se zaklinjao u kampanji. Drago mi je da ste rekli što se događalo za vrijeme bivše Vlade – nije se radilo pa se samo zaduživalo i živjelo se lijepo, ali dotaknete dno. Nije mi drago što se mora podići polica osigurnja, ali ako želite osigurati za 900 tisuća osoba osiguranje i medicinski sustav u kojem liječnici rade čuda, to se treba napraviti, kazao je Božo Petrov. Vaša najava je proizvela agresivnost origuravajućih tvrki koje nude 69 kuna za policu, ali osiguravaju samo mlade i zdrave, kazao mu je Hrelja.
Na dnevnom redu zasjedanja, koje će potrajati do sredine srpnja, za sada je 40-ak točaka. Uz razna izvješća, pred zastupnicima je niz zakona, onih koje je predložila Vlada, i zakona iz zastupničkih klubova, posebice oporbenih.
Vlada je tako Saboru predložila izmjene Općeg poreznog i zakona o porezu na dobit, izmjene Zakona o faktoringu. Na Saboru su i izvješća o radu za prošlu godinu koje su poslale pučka pravobraniteljica, te pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, ravnopravnost spolova, prava djece. Oporbeni klubovi u proceduru šalju dvije interpelacije, SDP o švicarskom franku, a Reformisti Radimira Čačića o reguliranju rada na određeno vrijeme.