Udruga osoba s invaliditetom Slavonski Brod „Loco-Moto“ započela je sa realizacijom projekta „Znanje se množi dijeljenjem 2. dio“ koji se financira sredstvima Vlade Republike Hrvatske, odnosno Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Riječ je o nastavu uspješno realiziranog istoimenog projekta kojemu je cilj poticanje, educiranje te osnaživanje žena i mladih osoba s invaliditetom za povećano uključivanje u javni i politički život na području Brodsko-posavske županije. Naime, u Brodsko-posavskoj županiji 10.708 osoba s invaliditetom je u radno aktivnoj dobi, broj nezaposlenih osoba s invaliditetom je iznad 90%, a u najnepovoljnijem položaju su žene i mladi sa invaliditetom. Udruga „Loco- Moto“ na korist i od interesa osoba s invaliditetom na području Brodsko-posavske županije bez prestanka djeluje već preko 30 godina. Od samog osnutka glavne aktivnosti Udruge usmjerene su na poticanje mjera za unapređenje socijalne i zdravstvene zaštite, odgoja i obrazovanja, rehabilitacije, zapošljavanja, a posebno na integraciju osoba s invaliditetom u javni i politički život. Žene kao i mlade osobe s invaliditetom spadaju u društvenu grupu koja je najviše izolirana te nema utjecaja na osnovne društvene procese i odnose. Slabije su informirani i obrazovani, mnogo teže se zapošljavaju te nisu upoznati sa svojim pravima niti utječu na njihovo donošenje. Nisu dovoljno osviješteni o tome koliko mogu doprinijeti u političkom svijetu, niti imaju razvijen osjećaj društvene odgovornosti za sudjelovanjem u donošenju pojedinih odluka, pa čak niti onih koje su važne za njihov osobni život.Stoga su u okviru ovoga projekta predviđene edukativne aktivnosti koje će potaknuti uključenost žena i mladih s invaliditetom u javni i politički život te aktivnosti promoviranja, osvješćivanja i informiranja javnosti o neprihvatljivosti diskriminacije i potrebi uvažavanja različitosti. Prva od provedenih projektnih aktivnosti obuhvatila je studijsko putovanje u Ljubljanu i posjet Udruzi CUDV Draga koja ima bogato iskustvo uključivanja žena i mladih s invaliditetom u javni i politički život. 13 žena i mladih s invaliditetom iz Udruge Loco-Moto upoznalo se sa radom i funkcioniranjem spomenute Udruge. Međusobno su razmjenili znanja i informacija o tome što oni rade po pitanju aktivnog uključivanja svojih članova u javni i politički život. Članovi Udruge Loco-Moto obišli su centar „Mavrica“ koji okuplja osobe sa tjelesnim oštećenjem i intelektualnim poteškoćama, dnevni centar te dva objekta u kojima je organizirano samostalno stanovanje za njihove članove. Popodnevno druženje iskoristili su za šetnju središtem Ljubljanje i upoznavanje kulturnih znamenitosti te su ručali u restoranu u kojem rade osobe sa invaliditetom. Edukacija engleskog jezika slijedeća je projektna aktivnost koja je u fazi
provedbe te će trajati puna tri mjeseca.
Stečena znanja omogućiti će aktivnije uključivanje žena i mladih s invaliditetom u rad Udruge te će se kroz pretraživanje internetskih stranica koje su većinom na engleskom jeziku moći informirati kako su u naprednijim zemljama rješena pojedina pitanja i prava osoba s invaliditetom. 5 žena s invaliditetom dobiti će verificirane certifikate kojima će se povećati njihova kompetentnost na tržištu rada. Kako bi se ostvarila svrha projekta planirana je provedba niza slijedećih aktivnosti koje će biti realizirane do kraja mjeseca svibnja 2016. godine. Ulični događaj „Različiti, a jednaki“ biti će održan na gradskom korzu s ciljem da se u istim zabavno-rekreativnim aktivnostima okupe osobe sa i bez invaliditeta. Također jedna od aktivnosti uključuje i promoviranje prava žena s invaliditetom čije će životne priče biti emitirane putem tri radijske emisije. Ovim aktivnostima nastojati će se potaknuti širu javnost na razvoj tolerantnijeg i solidarnijeg stava prema ženama i mladim osobama s invaliditetom ukazujući na potrebu stvaranja izjednačenih mogućnosti. Radionice za mlade osobe s invaliditetom osmišljene su sa relevantnom tematikom i ciljem proaktivnog djelovanja prema razvoju ključnih kompetencija koje su prijeko potrebne za njihovu integraciju u javni i politički život.
Provedbom navedenih aktivnosti žene i mlade osobe s invaliditetom postati će osvješteniji po pitanju uloge koju mogu imati u političkim segmentima posebno socijalnoj i radnoj politici te će s vremenom postati dovoljno osviješteni i ohrabreni da se samostalno počnu zalagati za prava osoba s invaliditetom. Projektne aktivnosti primjenjuju načela UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i provode mjere iz Nacionalne i lokalnih strategija izjednačavanja mogućnosti, uvažavajući činjenicu da su žene s invaliditetom i mlade osobe s invaliditetom u višestruko težem položaju u odnosu na ostalu populaciju, stoga i posebno izdvojene kao rizična skupina u spomenutim dokumentima. Iako su dobivena sredstva za realizaciju ovoga projekta mala, njegov značaj i doprinos su veliki jer se jačanjem kapaciteta žena i mladih osoba s invaliditetom te njihovim uključivanjem u politički i društveni život aktivno doprinosi rješavanju problema i ukazanom negativnom stanju u Brodsko-posavskoj županiji. U ovom trenutku jedan od najvećih prioriteta Udruge je usmjeriti svoje snage na izradu i provedbu kvalitetnih projekata koji će doprinijeti poticanju i promicanju mjera i akcija u rehabilitaciji, socijalizaciji, integraciji, skrbi i poboljšanju socijalnog i životnog položaja osoba s invaliditetom.