Doprinijeti povećanju broja učenika koji upisuju STEM (Science, Tehnology, Engineering and Mathematics) studijske programe i povećanje njihove konkurentnosti na tržištu rada, primarni su ciljevi inovativnog projkta STEM GENIJALCI.
Uvodna konferencija okupila je, osim domaćina i nositelja projekta Gimnazije „Matija Mesić“ i njihove partnere te brojne učenike i profesore. Gimnazija Matija Mesić, projekt koji traje 12 mjeseci provodi u suradnji s partnerima; Strojarskim fakultetom u Slavonskom Brodu i Gimnazijom Nova Gradiška. Uz unapređenje nastavničkih kompetencija, razvoja fakultativnih kurikuluma iz područja STEM-a i ICT-a, osiguravanjem materijalnih uvjeta, nastojat će se educirati, pripremiti i potaknuti učenike gimnazijskih programa da odaberu upravo STEM studijske programe koji danas imaju izvrsnu perspektivu na tržištu rada.
„Ovo je prvi puta da je Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta raspisalo natječaj koji se prvenstveno odnosi na gimnazije i gimnazijske programe. Dobivenim sredstvima unaprijedit će se kurikulumi unutar gimnazijskih programa, posebno onih koji obuhvaćaju matematiku, fiziku, kemiju i biologiju. Gimnazija punih 98 godina u Slavonskom Brodu obrazuje mlade za nastavak obrazovanja, ali prvenstveno za život. Škola se mora mijenjati u trendu s vremenom u kojemu živimo, stoga obrazovni sustav ne može više ostati zatvoren unutar zidova, nego se mora razvijati u skladu s društvenim napretkom. Interes učenika je veliki, to su mlade generacije koje žive uz nove tehnologije i načine komunikacije tako da im nije problem prilagoditi se. U skorije vrijeme očekuje nas edukacija nastavnika, opremanje škole, izrada digitalnih sadržaja, izrada suvremenih kurikuluma iz pet područja i studijska putovanja“ izjavio je Goran Zavor, ravnatelj Gimnazije Matija Mesić u Slavonskom Brodu.
„Zahvaljujemo Gimnaziji Matija Mesić što je Strojarski fakultet prepoznala kao kvalitetnog partnera koji može pomoći u realizaciji ovog važnog projekta koji se odnosi na mlade, njihove kompetencije, zapošljivost i na njihovu budućnost. Ono što smo mi u ovom projektu vidjeli za nas kao pozitivnu stvar je to što dobar dio studenata koji upisuju Strojarski fakultet dolazi upravo iz Gimnazije Matija Mesić. Tako je npr. akademskoj 2014./2015. godini upisano 40% studenata prvih godina upravo iz ove škole.“- izjavio je Antun Stojić, prodekan za znanost sa Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu.
Ljiljana Ptačnik, ravnateljica je Gimnazije Nova Gradiška, škole partnera, dodala je kako će zajedno s kolegama iz Slavonskog Broda raditi na razvijanju kurikuluma te na taj način razvijati i osuvremenjivati programe koji prate korak sa tržištem rada i studijskim programima. Interdisciplinarni pristup ide u korak i sa kurikularnim reformama koje su u pripremi.
„Specifični ciljevi projekta su razvijati inovativne kurikulume usmjerene na stjecanje kompetencija iz STEM i ICT područja. Prva aktivnost na projektu je što smo oformili 5 radnih skupina, nakon toga slijedi edukacija o pisanju kurikuluma o obnovljivim izvorima energije, inovativnim metodama rada, planiramo studijski posjet Italiji, Prirodoslovno – matematičkoj gimnaziji u Veroni, a posjetit ćemo i znanstveno – tehnološki park u Trstu i Institut Ruđer Bošković u Zagrebu. Opremit ćemo naše praktikume i kabinete i time doprinijeti poboljšanju uvjeta za odvijanje nastavnih programa.“- dodala je Ines Martinović, voditeljica projekta STEM genijalci.
Treba naglasiti kako projekt vrijedan 2,474.286,40 kn sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.