ZAGREB – Više od 300 liječnika specijalista, specijalizanata i stažista okupilo se u subotu ispred Ministarstva zdravstva na prosvjednom skupu nazvanom “Zadržimo liječnike u Hrvatskoj” kako bi upozorili na svoj neravnopravan položaj te zatražili ukidanje neujednačenih ugovornih obveza iz Pravilnika o specijalizacijama. Riječ je o visini odštete koju liječnici plaćaju u slučaju ranijeg odlaska iz ustanove koja ih je poslala na specijalizaciju, kao i o vremenu koje su dužni provesti u njoj, a koje je dulje od provedenog na specijalizaciji.
Liječnici smatraju da su izloženi robovlasničkim ugovorima, s obzirom da se razlike u visini iznosa odštete kreću od 50.000 kuna do 1,3 milijuna kuna. Osim ukidanja takvih ugovora, od ministra zdravstva Milana Kujundžića, koji se sastao s predstavnicima prosvjednika, zatražili su i kontinuirano raspisivanje natječaja za pripravnički staž, umjesto da mladi liječnici na staž čekaju godinu dana te donošenje stimulativnih mjera za zadržavanje liječnika u Hrvatskoj. “Naš glavni zahtjev je da se izjednače ugovori svih specijalizanata i da se ukinu robovlasnički ugovori jer mislimo da nije način da se mlade liječnike zadrži u Hrvatskoj penalizacijskim ugovorima već putem stimulativnih mjera”, izjavio je specijalizant Marin Smilović.
Prema važećem pravilniku, koji je na snazi od srpnja, liječnicima se dopušta mogućnost da odu iz bolnice koja ih je poslala na specijalizaciju uz odštetu od 50.000 kuna, za razliku od prethodnog pravilnika koji je liječnicima nametnuo odštetu i do 1,3 milijuna kuna. Ministarstvo zdravstva najavilo je skoro donošenje novog pravilnika, kojim bi se odšteta zbog ranijeg prekida ugovora povećala na maksimalni iznos od 250.000 kuna, odnosno 3.300 kuna mjesečno. No, tu bi odštetu plaćala ustanova u koju specijalizant prelazi, a on sam platio bi je samo u slučaju da odlazi na rad u inozemstvo.
Potporu prosvjedu liječnika dale su, među ostalim, Hrvatska udruga bolničkih liječnika, Koordinacija hrvatske obiteljske medicine te Hrvatska liječnička komora, čiji predsjednik Trpimir Goluža smatra da donošenje novog pravilnika nije kompromis nego jednostrana odluka, koja nije donesena za osnovu izračuna i analiza nego na paušalan način. “Model kazne za liječnike nije se pokazao dobrim za zadržavanje liječnika u Hrvatskoj i to je zapravo bilo sprečavanje odlazaka pa je nužno primijeniti pristup i naći modele za zadržavanje”, kazao je. “Ako jedan čelnik lokalne samouprave može naći 5000 eura za nastup estradnih zvijezda za doček Nove godine, onda se mogu naći i sredstva da bi ta lokalna zajednica imala adekvatnu zdravstvenu skrb”, smatra Goluža. Podsjetio je kako je Hrvatsku dosad napustilo više do 500 liječnika, a dominantna skupina koja odlazi su mladi liječnici.
Ministar zdravstva izrazio je razumijevanje za njihove zahtjeve, te naglasio kako treba poštovati slobodu tržišta radne snage, europsku praksu, kao i legitimne interese mladih stručnjaka. Istaknuo je međutim, kako treba sagledati širu sliku, te kako je prvenstveni cilj Ministarstva zdravstva zaštititi stabilnost zdravstvenog sustava te svim građanima zajamčiti kvalitetnu zdravstvenu skrb na cijelom teritoriju Hrvatske. Zdravstvene ustanove, naglasio je tom prigodom ministar, ulažu velika financijska sredstva u edukaciju mladih liječnika tijekom specijalizacije, te u slučaju njihovog odlaska, ostaju bez specijalističkog liječničkog kadra koji jamči kvalitetno liječenje pacijenata, što osobito pogađa manje zdravstvene ustanove u lokalnim sredinama.
Ministar je istaknuo kako je put do rješenja kroz dijalog, te uvažavanje argumenata svih strana, kako liječnika, tako i zdravstvenih ustanova. Ministarstvo zdravstva traži kompromisno rješenje u koje će uključiti sve zainteresirane dionike, predstavnike liječnika i njihovih udruga, zaštititi interese zdravstvenih ustanova te nadasve interese pacijenata i svih građana Hrvatske, navodi se u priopćenju iz Ministarstva zdravstva