SLAVONSKI BROD – Građevinska struka u Hrvatskoj devastirana je i u posljednjih četiri do pet godina dovedena na rub propasti. Iako se javljaju neke nove mogućnosti, lokalni građevinari sve teže dolaze do posla, upozorio je dipl. inž. Dragan Blažević, predsjednik Hrvatskog saveza građevinskih inženjera na redovnoj skupštini Saveza održanoj u petak, 13. svibnja u Slavonskom Brodu, na kojoj se okupilo 70-ak predstavnika građevinskih i arhitektonskih inženjera i tehničara iz cijele Hrvatske.
Skupština ovog Saveza koji okuplja oko 600 članova održana je u aktualnom gospodarskom i političkom trenutku, u kojemu Hrvatska pored svojih 20 tisuća nezaposlenih građevinara na burzi uvozi radnu snagu iz drugih zemalja. Naime, kvota od 500 radnih dozvola za strane građevinarce razgrabljena je u dva dana.
Zato nam je prvi izazov da građevinari kao struka opstanu. Veliki broj naših stručnjaka pronašao je bolje plaćene poslove u drugim zemljama. Moramo poraditi na organizaciji visokoškolskog obrazovanja koje u nekim segmentima uopće nije adekvatno onome što se traži na tržištu rada, a posebno moramo poraditi na tome da srednješkolsko obrazovanje bude puno zastupljenije u tom segmentu, ističe Blažević i upozorava na problematičan Zakon o javnoj nabavi, koji je u ponovnoj saborskoj proceduri i kao takav neće se dobro provoditi barem još pola godine, a građevinari jako puno ovise o radovima i projektima koji se financiraju javnim sredstvima.
Graditeljstvo u Europi čini prosječno od 7 do 8 posto BDP-a, u Hrvatskoj je to trenutačno svega 4,5 posto BDP-a. Svakako je to rezultat i nepostojanja nacionalne graditeljske strategije zbog čega su izostali brojni kapitalni infrastrukturni projekti, posebno u cestogradnji, smatraju članovi Saveza građevinskih inženjera. Mi tek sada počinjemo s pripremanjem projekata koje ćemo za fondove EU moći aplicirati tek za tri do četiri godine. Uz to, imamo i sve veću konkurenciju stranih građevinskih firmi na domaćem tržištu, što nikako ne predstavlja razvojnu komponentu hrvatskog gospodarstva. I to u samo neke od tema za raspravu ovogodišnjeg Sabora hrvatskih graditelja koji će se održati u Cavtatu 17. i 18. listopada, a kojega će zemlja partner biti Poljska, kao jedna od zemalja uzora koja je upravo kroz građevinske projekte povukla najviše sredstava iz EU fondova, istaknuo je prof. dr. sc Stjepan Lakušić sa zagrebačkog Građevinskog fakulteta i glavni i odgovorni urednik časopisa Građevinar. Riječ je o znanstveno stručnom časopisu, kao takvom najstarijem u južnoj i istočnoj Europi sa 68-godišnjom tradicijom objavljivanja, trenutačno u impozantnoj nakladi od 3 tisuće primjeraka mjesečno. U časopisu svoje znanstvene radove objavljuju stručnjaci iz 30-ak zemalja Europe i svijeta.
Na skupštini Saveza u Slavonskom Brodu, članovi su između ostalog donijeli i odluku da se godišnja stručna nagrada ove godine dodjeljuje stručnjacima upravo iz Slavonskog Broda: dipl. inženjeru građevinarstva Tomislavu Pitloviću, glavnom nadzornom inženjeru 60 milijuna kuna vrijednog i nedavno izgrađenog podvožnjaka ispod željezničke pruge u istočnome dijelu Slavonskog Broda (Osječka ulica), te Nenadu Kladariću voditelju nadzornog središta HŽ infrastrukture u Slavonskom Brodu i koordinatoru projekta podvožnjaka u segmentu željezničke infrastrukture.
Ivica Vlašić