SLAVONSKI BROD – Društvo multiple skleroze Brodsko posavske županije na uvodnoj je konferenciji u ponedjeljak, 19. prosinca u Slavonskom Brodu predstavilo novi projekt „Stari i (ne)moćni“, vrijedan 105 tisuća kuna, čiju će provedbu potpuno financirati Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku RH. Partneri projekta su Dom za starije i nemoćne osobe Slavonski Brod i Udruga za pravnu pomoć Slavonski Brod.
Riječ je o projektu kojemu je opći cilj poboljšanjem informiranosti o pravima i uslugama iz sustava socijalne skrbi, te uključivanjem u aktivno sudjelovanje u aktivnostima lokalnoj zajednici smanjiti i spriječiti socijalnu isključenost osoba starije životne dobi u Brodsko-posavskoj županiji. Specifični ciljevi su poboljšati kvalitetu života za barem 20 starijih osoba s područja Brodsko posavske županije aktivnim uključivanjem u rad zajednice, pružiti besplatnu pravnu pomoć iz područja socijalne skrbi za barem 30 osoba, osigurati pravodobnu i relevantnu informaciju o pravima i uslugama iz sustava socijalne skrbi za starije osobe s područja Brodsko posavske županije, kao i za članove njihovih obitelji.
U okviru projekta realizirat će se edukativne radionice za osobe starije životne dobi, u ovom slučaju štićenike Doma za starije i nemoćne Slavonski Brod, i to za kreiranje i vođenje radijskih emisija tematski i sadržajno namijenjenih upravo osoba treće životne dobi i osobama s invaliditetom. Također, u radijskom eteru pružat će se i pravna pomoć i savjetovanje uz suradnju s Udrugom za pravnu pomoć Slavonski Brod, a samu realizaciju radio emisija volonterski će provoditi osobe starije životne dobi koje su sudjelovale u edukaciji. Konkretnu izvršnu platformu edukacijskih radionica i realizaciju radijskih emisija pružit će radio postaja Radio 92FM+ iz Slavonskog Broda.
„Ekipa s Radija 92 FM zaista su veliki entuzijasti koji će i u provedbi ovog projekta potvrditi svoju vrijednost i ulogu o skrbi za najosjetljivijim skupinama građana što i jest jedan od primarnih ciljeva njihova već dvogodišnjeg postojanja i rada. Smatramo da se u ovom projektu radi ne o nemoćnim starim osobama, nego o starima i moćnima, stoga smo i i nazvali projekt ‘Stari i (ne) moćni’. To su naši sugrađani koji su počesto nevidljivi i često se osjećaju izoliranima, ali su nekoć bili itekako radišni, doprinosili, bili su stručnjaci u svom području rada, imali svoj radni staž. Rekla bih da ćemo kroz ovaj projekt i mi mlađi od njih puno naučiti kroz životne teme koje će oni obrađivati kroz radijske emisije“, istaknula je na uvodnoj konferenciji projektna menadžerica Vikica Lukić, vlasnica Pronova d.o.o, savjetodavne službe za pripremu i provedbu projekata.
Nesumnjivo, provedba ovog projekta imat će značajni utjecaj na ciljnu skupinu: omogućit će socijalizaciju i edukaciju putem koje će se razvijati nova znanja i vještine osoba starije životne dobi, koje će moći sudjelovati u uredničko/novinarskim aktivnostima, sami osmišljavati i voditi radio emisije. Pružanje besplatne psihosocijalne i pravne pomoći puno će značiti svim osobama starije životne dobi i njihovim obiteljima i osobama koje skrbe o njima.
„Radio 92 već je dvije godine radio postaja cijele zajednice, otvoren svim skupinama građana, posebno marginaliziranima – osobama s invaliditetom, mladima, nezaposlenima, ali i osobama treće životne dobi. Drago nam je da okolnosti što društvene što političke zapravo stvaraju potrebu provođenja ovakvih projekata. Ono što je cilj našega rada kroz ovaj projekt je uključiti starije osobe u sam način funkcioniranja medija odnosno radio postaja putem edukacije, s ciljem da oni postanu urednici i novinari radio emisija namijenjenih upravo njihovim životnim interesima. Važno je pri tome istaknuti ono što bi radio i trebao biti, a to je posrednik između osoba starije životne dobi i institucija od kojih će dobiti potrebne odgovore. Radionice kreću od siječnja 2017. godine tijekom kojih ćemo učiti starije osobe na koji način posredstvom radijskih emisija što konkretnije sažeti ono što oni žele i na ono što ih zanima dobiti pravi i pravodobni odgovor ili rješenje. Realizirat ćemo 28 emisija, 4 emisije mjesečno, o problemima i potrebama osoba starije živote dobi i osoba s invaliditetom, a šira javnost će biti informirana o pravima i uslugama za starije osobe i osobe s invaliditetom, rekla je voditeljica projekta i glavna urednica programa Radio 92FM Irena Vukas.
Jelena Jovičić, socijalna radnica Doima za starije i nemoćne zahvalila je Društvu multiple skleroze i Radiju 92FM što su Dom izabrali za projektnog partnera. „U našem Domu imamo 230 korisnika, od čega njih 130 aktivnih kroz različite kreativne aktivnosti. Upravo će im aktivnosti kroz ovaj projekt u medijskom prostoru puno značiti, da se i njihov glas glasnije čuje. Mnogima od njih se jako teško prilagoditi život u Domu, pa im to olakšavamo individualnim i grupnim radom i razgovorima, a imamo i niz aktivnosti radne terapije za naše štićenike. Već slijedeća je u četvrtak, 22. prosinca Božićna priredba koju su oni sami pripremili“, kazala je Jelena Jovičić.
Predsjednik Društva multiple skleroze Brodsko posavske županije Željko Pudić podsjetio je da društvo postoji od 2002. godine, danas okuplja 92 člana u cijeloj županiji i zapošljava 30 osoba, a od 2005. godine otkako su se počeli pripremati projekti za državne i europske fondove, se do danas, realizirali su 42 projekta od kojih su neki od njih još u provedbi. „Koristili smo i tri trogodišnja programa, institucionalnu pomoć od nacionalnih zaklada, imamo i dva europska projekta, to su Radio 92 FM iz IPA programa i projekt Osobni asistenti iz Europskog socijalnog fonda, a na samom radiju smo do sada imali dvadesetak projekata manje vrijednosti. Ovaj projekt ‘Stari i (ne)moćni’ bit će nam dobar vjetar u leđa i nadamo se da ćemo se pokrenuti u stvaranju još kvalitetnijeg rada ubuduće“, rekao je Pudić.
Ivica Vlašić