SLAVONSKI BROD – Biljke koje uzgajamo u mnogočemu su izložene bakterijama i utjecajima klimatskih promjena. Izravnom emisijom ozona uz pomoć posebno razvijenog uređaja, kao inovativnog proizvoda, omogućili bi se savršeno sterilni uvjeti u biljnoj proizvodnji, a proizvođačima uvelike smanjili troškovi u zaštiti i prihrani biljaka – sukus je to ideje inovatora Brodsko posavske županije kojom su, okupljeni u Udrugu inovatora, nedavno započeli konkretnu suradnju sa slavonskobrodskim Regionalnim centrom za biotehnološka istraživanja – BioTech, u kojem se između ostalog obavlja in vitro proizvodnja biljaka i poljoprivrednih kultura.
„Udruga inovatora razvila je uređaj za emisiju ozona. Uređaj ćemo postaviti u plastenik gdje će se bakteriološki očistiti prostor koji je pod utjecajem ozona. Ovim uređajem želimo eksperimentalno potvrditi da se ozon može koristi u određenim produkcijama u održavanju voćnjaka, parkova, vinograda, znači ne bi više trebali pesticidi u bakteriološkoj zaštiti. Ta naša nastojanja prepoznao je mladi direktor Bio Techa Marko Šimić i njegovi stručni djelatnici i odlučili smo s njima pokrenuti suradnju za primjer i drugima kojima kao inovatori možemo puno pomoći u implementaciji znanosti u razvoju njihovih novih proizvoda. Tako smo suradnju s Biotechom započeli još prije godinu i pol dana i od tada često razmijenjujemo iskustva i informacije“, kaže inovator Ivan Jakobović.
Prema riječima direktora BioTecha Marka Šimića, ova suradnja s inovatorima može biti primjerom suradnje i načina na koji možemo uvezati sve dionike obrazovnih ustanova, znanosti i privrede u procesu stvaranja novih znanja i implementacije istih u proizvodne i radne procese, te na taj način donijeti napredak. „Inovatori Ivan Jakobović i Darko Samardžija, donijeli su u naš Centar uređaj koji proizvodi i emitira ozon kako bismo ispitali njegove učinke na biljkama u našoj proizvodnji. Uređaj je postavljen prije desetak dana i pušten je u rad. Cilj našega istraživanja je dobiti informacije kako ozon djeluje na biljke u procesu aklimatizacije odnosno prilagodbe biljaka na život vani. Biljke su kroz ovo vrijeme trajanja pokusa svakodnevno izložene kratkim emisijama ozona, što je dovoljno za dezinfekciju biljke, supstrata, prostora pa i mikroklime u kojoj se biljka nalazi. Nakon deset dana izloženosti ozonu, biljke pokazuju bolji turgor lista, izražajniju zelenu boju što je pokazatelj ostvarivanja boljeg procesa fotosinteze i do sada nismo imali nikakvu pojavu nametnika. Ako se ovaj eksperiment pokaže uspješnim, ovakav uređaj sigurno može pronaći primjenu na poljoprivrednim gospodarstvima, što bi našim poljoprivrednicima smanjilo inpute u proizvodnji, kad su u pitanju zaštitna sredstva. Na potpuno ekološki način svojim bismo proizvidima dali veću vrijednost a ujedno bi naš poljoprivredni proizviđač smanjio troškove svoje proizvodnje“, naglašava Šimić.
„Udruga inovatora Brodsko posavske županije u svojevrsnoj je fazi obnove svog djelovanja i ponovnog okupljanja članstva te pozivamo sve poduzetnike, gospodarstvenike i proizvođače na suradnju, sve u zajedničkim nastojanjima da naše proizvode učinimo konkurentnijima na tržištu“, kaže Darko Samardžija, tajnik Udruge inovatora.
Ivica Vlašić