U povodu Svjetskoga dana slobode medija, Hrvatsko novinarsko društvo organiziralo je u Zagrebu mirni prosvjed uz slogan Sloboda novinarstvu, kao upozorenje na stanje u hrvatskim medijima.
Prosvjednici su se okupili ispred Novinarskog doma i u 10 sati krenuli u prosvjednu šetnju do Ministarstva kulture te tamo simbolično odložili olovke uz poruku da je ovo što Vlada radi “pogreb novinarstva”. Okupljeni novinari čitali su odredbe Opće deklaracije ljudskih prava i Ustava RH. Zatražili su ostavku ministra kulture Zlatka Hasanbegovića.
Predsjednik novinarskog društva Saša Leković ocijenio je da je sloboda medija u Hrvatskoj s dolaskom nove vlasti ugrožena više nego ikad u posljednjih 25 godina iako nijedna vlada, ističe, do sada na tom području nije napravila dovoljno. Aktualna vlast čini sve da bi onemogućila slobodu medija i neovisnost novinarstva. Na sve što smo dosad upozoravali su se Ministarstvo kulture na čelu sa Zlatkom Hasanbegovićem, Vlada, Sabor i predsjednica države oglušili pa čak i na međunarodne apele podrške Hrvatskom novinarskom društvu. Stoga smo na ovaj Dan slobode medija odlučili mirnim prosvjedom pokazati da nećemo dopustiti da se vlast, kakva god ona bila, ponaša na ovakav način, rekao je Leković. Istaknuo je i da je zadovoljan odazivom na prosvjed i potporom HND-u, ali i da među novinarima, posebno onima koji rade na HRT-u, vlada strah te se nisu odazvali zbog straha za egzistenciju.
Leković je u ponedjeljak, na konferenciji “Problemi medijskih sloboda u Europi”, istaknuo i da su najnovija upozorenja međunarodne zajednice o zabrinutosti zbog stanja medijskih sloboda u Hrvatskoj posljedica ponašanja nove vlasti koja odbija dijalog, ali i provodi sporne odluke – od ukidanja potpore neprofitnim medijima, tretiranja HRT-a kao “ratnog plijena” i postavljanja “podobnih” urednika i novinara.
Nakon prosvjeda u HND-u je održana svečana dodjela novinarskih nagrada Novinarkom godine proglašena je nov-narka HRT-a Elizabeta Gojan, a novinarka Hrvatskog radija Ljubica Letinić dobila je nagradu za radijsko novinarstvo. Nagradu za životno djelo Otokar Keršovani prvi put dobio je fotoreporter Fjodor Feđa Klarić. Novinarka Večernjeg lista Sandra Veljković dobila je nagradu Marija Jurić-Zagorka za istraživačko novinarstvo. Fotoreporter Pixela Željko Lukunić dobio je priznanje za najbolju fotografiju, a priznanje za internetsko novinarstvo Hrvoje Šimičević s portala H-Alter.