Turistički dolasci i turistički promet u Slavonskom Brodu u 2015.

Turistički dolasci i turistički promet u Slavonskom Brodu u 2015.

Prema podacima iz jedinstvenog popisa turista koji se vodi pri Turističkoj zajednici grada Slavonskog Broda, u Slavonskom Brodu je u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2015., u 27 gradskih smještajnih objekata koji raspolažu sa ukupno 581 ležajem, ostvareno 16.623 dolazaka turista (s udjelom od 51,6 posto inozemnih), što predstavlja povećanje od 16 posto u odnosu na 2014.

U istom razdoblju ostvareno je 34.622 noćenja turista (s udjelom od 43,5 posto inozemnih), što predstavlja povećanje od 39 posto u odnosu na 2014. i od čega najveći udio u ukupnom turističkom prometu imaju hotel ART (s 15,8% udjela); pansion ANTONIO (s 14,22 posto udjela) i prenoćište MON – VIE (s 10,54 posto udjela).

Tijekom 2015. se produžilo i prosječno zadržavanje gostiju na području grada, i to sa 1,7 dana u 2014. na 2,1 dan u 2015. Dobri turistički rezultati u djelatnosti pružanja usluga smještaja kao jednog od segmenta gradske turističke djelatnosti rezultat su, prije svega, velikih investicijskih zahvata koji su se tijekom 2015. odvijali u segmentu projekata prometne infrastrukture, a koji su doveli od značajnog povećanja broja noćenja sezonskih radnika s privremenim boravištem u Slavonskom Brodu; na dalje, pojačanog tranzita kroz grad Slavonski Brod, ali i brojnih događanja u različitim područjima aktivnosti zbog kojih su u grad dolazili brojni posjetitelji iz zemlje i inozemstva, motivirani tzv. turizmom događanja.

Usporedbe radi, treba reći i to da se, sukladno podacima iz Izvještaja o poslovanju RO „Brodvin“, tijekom prvih pet godina 80-ih (koje se uzimaju kao najbolje godine slavonskobrodskog turizma prije Domovinskog rata) u dva jedina gradska hotela „Park“ i „Brod“ ostvarivalo prosječno godišnje 40-ak tisuća noćenja, što čini oko 50 % ukupnog broja noćenja koja su se ostvarivala na području grada (ostalih 50% noćenja ostvarivalo se u zoni auto ceste, odnosno u objektima : motel „Marsonija“ te motel, bungalovi i kamp „Vinogorje).

U privitku maila nalazi se i grafički prikaz turističkog prometa u gradu tijekom proteklih 15 godina, uz opasku da su natprosječni rezultati u pojedinim godinama rezultat boravka snaga Unprofora u gradu (2003.), odnosno povećanog broja noćenja građevinskih radnika angažiranih na projektima velikih investicijskih zahvata u komunalnu infrastrukturu (izgradnja pročišćivača otpadnih voda), odnosno ulaganja u trgovački sektor (izgradnja trgovačkog centra City Coloseum), i to u 2012. i 2013.

(tzgsb)