Turski predsjednik Reçep Tayyip Erdoğan u dvodnevnom je posjetu Hrvatskoj. Odmah nakon dolaska u utorak poslijepodne položio je vijenac kod Zida boli na zagrebačkom Mirogoju, a potom se uputio na Pantovčak, predsjednici RH Kolindi Grabar-Kitarović.
Okosnica ovog hrvatsko-turskog susreta na vrhu je gospodarstvo, robna razmjena i ulaganja u industriji, poljoprivredi i turizmu. Potvrđuje to i činjenica da je s turskim predsjednikom u Hrvatsku doputovala vrlo jaka gospodarska delegacija sastavljena od 140-tak turskih gospodarstvenika, koji predstavljaju 60-tak turskih tvrtki zainteresiranih za poslove s Hrvatskom. S Erdoganom su u delegaciji su i najvažniji ministri vlade, kao i šestorica parlamentarnih zastupnika.
Nakon svečanog dočeka u Uredu predsjednice te bilateralnih razgovora službenih izaslanstava Republike Hrvatske i Republike Turske, u prisutnosti predsjednice Grabar-Kitarović i predsjednika Erdoğana, ministri pravosuđa dvije zemlje potpisali su Ugovor između Republike Hrvatske i Republike Turske o međusobnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima a također je potpisan i Protokol o suradnji javnih televizija dvije zemlje – Turkish Radio Television Corporation i Hrvatske radiotelevizije.
Predsjednik Erdoğan došao je s iznimno brojnim gospodarskim izaslanstvom i nekoliko ministara što dokazuje interes Turske za poslovanjem i ulaganjem u Hrvatskoj i to je bila jedna od okosnica našeg razgovora, kazala je predsjednica Grabar-Kitarović nakon sastanka i dodala kako će prilikom Hrvatsko-turskog gospodarskog foruma u srijedu nastaviti započete razgovore.
Kazala je kako su razgovarali o bilateralnim odnosima koji su ocijenjeni vrlo dobrim, bez otvorenih pitanja. Isto tako, Predsjednica je navela kako postoji ogroman prostor za daljnju suradnju, posebno kada je riječ o ulaganjima, zajedničkom poslovanju i izvozu hrvatskih proizvoda i usluga u Tursku te energetici i prometnom povezivanju. Pozdravila je i otvaranje nove zrakoplovne linije Istanbul-Dubrovnik i zaželjela veću razmjenu turista, kao i obostrano ukidanje viza. Zaželjela je da se suradnja nastavi u poljoprivredi i plasmanu goveđeg mesa i proizvoda u Tursku.
Hrvatska podržava Tursku na njezinom putu prema članstvu u EU, kazala je predsjednica i istaknula dobru suradnju između Hrvatske i Turske u okviru članstva u NATO-u kao i zajedničku podršku Hrvatske i Turske drugim državama s područja jugoistoka Europe na njihovom putu prema EU i NATO-u za one koje to žele. Posebno dijelimo odgovornost za budućnost Bosne i Hercegovine, istaknula je hrvatska predsjednica i dodala kako, osim daljnje suradnje s Turskom vjeruje i u trilateralnu suradnju između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Turske koja će pomoći Bosni i Hercegovini na putu pune političke emancipacije, nadogradnje Daytonskog sporazuma, pune aktivacije Akcijskog plana za članstvo u NATO te sveukupnim euroatlantskim integracijama.
Predsjednica je naglasila i kako je s turskim predsjednikom razgovarala i o migrantskoj krizi u kojoj Turska ima iznimno bitnu ulogu, ne samo u svjetlu Sporazuma s Europskom unijom, nego i kao država prvog prihvata, susjeda Siriji u kojoj se vodi rat te država koja se nalazi na turbulentnom području kada je riječ o sigurnosnim pitanjima, ali i migrantskim kretanjima, bez obzira jesu li oni bili potaknuti ratnim sukobima, vjerskim ekstremizmom ili nekim drugim razlozima kao što su gospodarstvo, bolji životni uvjeti, klimatske promjene te ostali razlozi za migracije.
Ono što smo posebno dogovorili jest trilateralna suradnja između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Turske kada je riječ o pitanjima migracija i migrantskim valovima, kazala je Predsjednica i posebno navela potrebu razmjene informacija koje će pomoći našim državama u borbi protiv terorizma i ekstremizma.
I Erdogan je posebno u svom obraćanju naglasio kako je zajednička politika na Balkanu važna. Po tom pitanju RH, BiH i Turska mogu stvoriti snažan trilaterani mehanizam kojim će upravljati samo visoki državni dužnosnici (državnici). Kazao je da sam svjedoči kako se u 10 godina, od kako je zadnji put bio u Hrvatskoj mnogo toga promijenilo. Opet je naglasio kako Turska pruža potporu RH i da Hrvatsku smatramo saveznikom. Dobar dio izjave posvetio je gospodarskim odnosima. Naime, želi te odnose znatno unaprijediti. Najbolje se to vidjelo iz njegove rečenice kada je kazao da mu je cilj da gospodarski odnosi dostignu milijardu dolara. Trenutačno se ne vidi potencijal obje zemlje u tom pitanju, ali dok god postoji volja da se to promijeni, to se može i postići, kazao je. Zahvalio je Predsjednici jer je naglasila kako Turska puno čini u borbi protiv terorizma.
U srijedu će dvoje predsjednika biti na hrvatsko-turskom gospodarskom forumu koji organizira Hrvatska gospodarska komora i govoriti sudionicima skupa. Erdogana očekuju i sastanci s predsjednikom Sabora Željkom Reinerom i premijerom Tihomirom Oreškovićem. Poslijepodne će se u HNK održati svečana akademija u povodu 100. godišnjice priznanja islama tradicionalnom vjeroispovješću u Hrvatskoj. Kako ističu na Pantovčaku, ne postoji bolje integrirana manjina u Europi od muslimanske zajednice u Hrvatskoj. Erdogan posjet Hrvatskoj završava otvaranjem turskog kulturnog centra u središtu Zagreba.