BERLIN, Njemačka – U organizaciji uredništva web portala Hrvatski glas Berlin (HGB), i uz pomoć Hrvatske zajednice i Udruge Brođana u Berlinu proteklog je vikenda u njemačkoj prijestolnici održana svečana promocija knjige ‘Ono malo duše – priče o djetinjstvu, iseljeništvu i povratku’, autora Emila Cipara, nedavno preminulog nam kolege novinara i pisca iz Slavonskog Broda.
Podsjetimo, u prosincu 2015. ista je knjiga predstavljena i u Slavonskom Brodu. No, malo je kada koja (bilo koja) promocija neke hrvatske knjige u Berlinu izazvala toliko zanimanja i dovela toliko publike kao ova u subotu, 16. travnja u prostorijama Hrvatske zajednice u Berlinu. Ujedno je obilježena i osma obljetnica web portala Hrvatski glas Berlin kojega je jedan od osnivača i Emil Cipar.
Promociju je otvorila te o Emilovom radu, susretu s njime i nastanku suradnje i portala Hrvatski glas Berlin govorila Sonja Breljak, urednica HGB-a. O Emilovoj knjizi ‘Ono malo duše’ govorio je Adrian Kostre, urednik na radiju Berlin Brandenburg, koji je u osebujnom dramaturskom izričaju čitao odabrane priče iz knjige te tako prezentirao djelo i autorov lik.
Tijekom večeri nastupili su Evelin Novak, hrvatska operna pjevačica i stalna članica ansambla Staatsoper u Berlinu, zatim Ženski vokalni sastav DueDeni, Zbor Hrvatske katoličke misije Berlin, pjesnikinja Slavica Sarkotić te folklorna sekcija Hrvatske zajednice u Berlinu i članovi čuvenog Tamburaškog orkestra Wellebit 1902, sve redom Nijemci koji orkestralno izvanredno sviraju sve poznate hrvatske pjesme.
Za ovu prigodu stiglo je u Berlin više suradnika portala, kako iz drugih njemačkih radova tako i iz Hrvatske, među njima i Brođani – urednik HGB-a za područje Hrvatske Antonio Gavran i novinar Ivica Vlašić te Marija Kukić iz Kutjeva, lektorica. Među brojnim uzvanicima nazočne su bile i nećakinje pokojnoga Emila te predstavnici veleposlanstva RH i Hrvatske katoličke misije u Berlinu.
Bila je to prekrasna večer u kojoj se moglo prepoznati kako hrvatski iseljenici u Njemačkoj cijene rad, kulturu, pisanu riječ i pjesmu, običaje i tradiciju svojih predaka, a nadasve da nisu zaboravili i da ljube svoju Domovinu, iako godinama žive i rade u tuđini.