ČAČINCI – Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić otvorio je u petak, 16. prosinca tvornicu za preradu ribe Poljoprivrednog poduzeća Orahovica, u Čačincima u Virovitičko-podravskoj županiji. Riječ je o najvećem proizvođaču slatkovodne ribe u Hrvatskoj, a investicija izgradnje i opremanja tvornice za preradu ribe iznosila je 25 milijuna kuna, od toga su 9 milijuna kuna sufinancirana iz IPARD programa. Iz ove tvornice godišnjeg kapaciteta 3.000 tona izlazit će proizvodi iz tri osnovna programa prerađene ribe: svježi, smrznuti i dimljeni program.
Nova se tvornica nalazi u sastavu Poljoprivrednog poduzeća Orahovica, najvećeg proizvođača i prerađivača slatkovodne ribe u Hrvatskoj, čijim je vlasnikom M San Grupa postala prije šest godina. Uz to, tržištu je predstavljen i novi brend Panona Mare, pod čijim će se imenom proizvodi ribnjačarstva PP Orahovice naći na tržištu.
„Da mi je netko prije godinu dana rekao da ću otvarati tvornicu ribe u srcu ravne Slavonije sigurno bi se slatko nasmijao, ali evo me danas ovdje u Čačincima ispred tvornice za preradu ribe koja je izgrađena privatnom inicijativom, a sufinancirana iz IPARD programa. Veselit će me ako u svom mandatu otvorim još koju tvornicu ribe u Slavoniji, jer kao što vidite ne raste ovdje samo duhan, pšenica i paprika, ovdje se uzgaja i prerađuje riba. Hrvatska u svom vlasništvu ima 23 ribnjaka površine gotovo 13.000 hektara, da ih mamo još toliko siguran sam da bismo sve mogli izvesti“, izjavio je ministar Tolušić prilikom otvaranja tvornice.
PP Orahovica raspolaže s 4.500 hektara ribnjaka na šest lokacija – Lipovljani, Donji Miholjac, Kopačevo (Baranja), Pisarovina i Vrbovljani. Ulaganja u proizvodnju od 2011. do danas iznosila su 70 milijuna kuna, a investicije se odnose na obnovu i rekonstrukciju ribnjaka te čišćenje i pripremanje novih ribnjaka, kako bi stvorili sirovinu za novu tvornicu. “Naša tvrtka posebna je po vinu silvancu, lješnjaku i slatkovodnoj ribi, ali najvažniji su vrijedni ljudi koji ju čine. Ulaganjem u novu tvornicu željeli smo odgovoriti na zahtjeve tržišta i ubrzani tempo života te potrebe naših kupaca za gotovim i polugotovim proizvodom vrhunske kvalitete. Želimo postići bolju prodajnu cijenu te širi i kvalitetniji asortiman naših proizvoda od ribe” istaknuo je Vlado Čondić-Galiničić, predsjednik Uprave PP Orahovica.
On je dodao kako je generalni cilj svih ulaganja vratiti slatkovodno ribnjačarstvo vratiti na nekadašnju razinu, kada je Hrvatska bila najveći proizvođač slatkovodne ribe u regiji. Vlasnici se nadaju kako će puštanjem u pogon ove tvornice podići i mršavi hrvatski godišnji prosjek od 1,5 kilograma pojedine slatkovodne ribe po stanovniku.
Prošlu su godinu u PP Orahovici zaključili s dobiti od 4,85 milijuna kuna. Zapošljavaju ukupno 240 radnika i raspolažu s 12.000 hektara voćarskih, vinogradarskih, ratarskih i ribnjačarskih površina. Orahovačka tvrtka godišnje proizvede oko 1.000 tona konzumne ribe i mlađa, od čega oko 70 posto izveze u Mađarsku, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Poljsku, Italiju, Češku i Bugarsku. Nova tvornica trenutno zapošljava 15 djelatnika s tendencijom rasta kako će se širiti proizvodni program. PP Orahovica na tržište plasira proizvode cijele ribe, ribljih odrezaka i dimljenog šarana Panona Mare. Uskoro će se na tržištu predstaviti i čips od šarana, a planiraju se i mnogi drugi proizvodi.
Prema upisniku Ministarstva poljoprivrede uzgoj slatkovodne ribe u RH obavlja ukupno 42 proizvođača, na ukupno 50 uzgajališta u 18 županija (17 županija i Grad Zagreb). Najznačajnije vrste u slatkovodnom uzgoju su šaran (Cyprinus carpio) i kalifornijska pastrva (Oncorhynchus mykiss). Posljednjih je godina u hrvatskoj akvakulturi evidentan porast proizvodnje zahvaljujući prvenstveno stalnom rastu u proizvodnji ne samo bijele ribe nego i šarana.