U Slavonskom Brodu kao i u većini hrvatskih gradova danas je obilježen Dan mimoza i Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice.
U organizaciji Lige protiv raka Brodsko-posavske županije i Udruge NADA devetu godinu za redom u našem gradu, prodajom mimoza i podjelom edukativnih materijala, nastojala se skrenuti pažnja o mogućnostima prevencije i ranog otkrivanja bolesti.
Cilj javnozdravstvene akcije je probuditi svijest i educirati javnost, posebice žene, o važnosti redovitih ginekoloških pregleda, cijepljenja protiv HPV virusa te brige za vlastitim intimnim zdravljem, kako bi zahvaljujući preventivnim mjerama izbjegli smrtnost od raka vrata maternice.
„Rak vrata maternice je takva bolest od koje se ne bi trebalo oboljevati, a kamoli umirati, upravo iz razloga što je to bolest kojoj je poznat uzrok i ukoliko se otkrije na vrijeme može se u potpunosti izlječiti. Stoga Liga protiv raka sa svojom udrugom Nada 9 godinu za redom obilježava Dan mimoza, kako bi se ženama skrenula pažnja koliko je važno voditi računa o svom zdravlju, posebno spolnom, da se trebaju educirati i informirati kod svog liječnika o nastanku, sprečavanju i liječenju bolesti. Postoji i preventivno cijepljenje protiv HPV virusa, no najvažniji su ginekološki pregledi i PAPA test, jer rano otkrivanje znači i sto postotno izlječenje“. dodala je – Jelena Demetrović, tajnica Lige protiv raka Brodsko-posavske županije“.
Potporu akciji tradicionalno daje i Grad Slavonski Brod. Tom prigodom Hrvoje Andrić, zamjenik gradonačelnika uručio je ček u iznosu tisuću kuna kako bi se i u budućnosti pomogle ovakve aktivnosti.
Osim grada, akciju podupire i Brodsko-posavska županija. Potporu Ligi i članicama Udruge Nada došla je dati i Klara Šćuka, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb.
„Ja bih rekla da mi u Hrvatskoj danas sve više vodimo brigu o svom zdravlju i očekujemo od zdravstvenog sustava da bude funkcionalan, kako bismo dobili sve ono što želimo i što nam je nužno. Tehnologija je isto tako uznapredovala i iz tog razloga je vrlo teško pratiti trendove u zdravstvu kroz liječenje. Upravo su stoga preventivni programi ti koje treba promovirati i provoditi, jer prevencija zahtjeva znatno manja ulaganja, ali ima znatno veće učinke. To znači da su ovakve akcije jako važne, važno je da se mlade djevojke upoznaju s tim da odlazak kod ginekologa više nije tabu tema, nego nešto što treba redovito činiti. Stoga i ovim putem pozivam djevojke i žene da se redovito odazivaju na preventivne preglede, daju potporu Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka vrata maternice, a prije svega brinu o svom zdravlju“.
Obilježavanjem 5. Nacionalnog dana u Hrvatskoj, ujedno se ulazi i u obilježavanje 10. Europskog tjedna borbe protiv raka vrta maternice. Prema podacima HZJZ, godišnje od raka vrata maternice u Hrvatskoj oboljeva oko 400, a umre oko 100 žena.Rak vrata maternice gotovo je 100 posto izlječiv ukoliko žene idu redovito na preventivne preglede i ako se koriste drugi načini prevencije. Od 2012. u Hrvatskoj se provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice, stoga je važno senzibilizirati žene od 25 do 65 godina da se odazovu na preventivne preglede. Cilj je da se kroz osam godina smanji pojava invazivnog raka vrata maternice za 60 posto, a kroz 13 godina smrtnost od te bolesti za 85 posto. kao i na Nacionalni programo ranog otkrivanja raka vrata maternice koji se u Hrvatskoj provodi od 2012. godine.
Darija Jakičić
FOTO/Mario Jakičić