ORIOVAC – Udruga vinogradara i voćara općine Oriovac sinoć je u novom Društvenom domu u Radovanju organizirala redovitu godišnju skupštinu. Bila je to prigoda članovima udruge, njih više od 100 aktivnih vinogradara i voćara, da rezimiraju i javnosti još jednom prezentiraju brojne aktivnosti koje su zajedničkim snagama uspješno realizirali tijekom 2016. godine. I u 2017. godini planiraju niz aktivnosti i projekata kojima nastoje promovirati i na još veću razinu kvalitete podići tradiciju proizvodnje vina i proizvoda iz svojih voćnjaka.
„Organizacija već nadaleko poznate Oriovite, enogastronomske manifestacije ocjenjivanja vina, koja je prošle godine dobila i međunarodni predznak, zahvaljujući uzorcima vina koja su na ocjenjivanje u Oriovac pristigla iz Slovenije i Makedonije, središnji je godišnji, i tradicionalni program koji organizira naša Udruga vinogradara i voćara uz svekoliku potporu Općine Oriovac, na što smo vrlo ponosni“, istaknula je predsjednica Udruge Marija Milašin, u osvrtu na prošlu godinu. Upravo je Oriovita izrodila novo prijateljstvo oriovačkih vinogradara s Makedoncima, pa će 2016. godinu u udruzi pamtiti po uzajamnim posjetima; gosti iz Makedonije bili su u Oriovcu, a nedugo potom su članovi oriovačke udruge, zajedno s članovima Udruge vinogradara Općine Cernik, boravili u Bitoli, na 5-dnevnom edukacijskom putovanju. Marija Milašin posebno je zahvalila Općini Oriovac i načelniku Antunu Pavetiću što Udruga na raspolaganju ima Vinogradarsku kuću na brdu Ćerin, gdje su lani uredili i okoliš i ugostili brojne vinare iz Slavonije, Zagorja i drugih hrvatskih krajeva. „Osim redovitih edukacijskih predavanja za članove naše udruge, u 2016. organizirali smo i tradicionalnu proslavu Vinkova, a po prvi put i Martinjsku zabavu za koju se nadamo da će također prerasti u tradiciju. U suradnji s Ribolovnom udrugom Šaran iz Oriovca za sve naše mještane priredili smo i okrjepu na Badnje jutro, počastivši ih ribom i kuhanim vinom“, podsjetila je Marija Milašin.
Ono što su planirali, ali zbog nedostatka financijskih sredstava nisu uspjeli realizirati, jest nabavka 38 tisuća kuna vrijedne linije za proizvodnju soka za voćare, od čega, kaže Milašin, neće odustati i nadaju se da će riješiti u 2017., jer imaju putno potencijala za proizvodnju voćnih rakija i sokova. U oriovačkim voćnjacima i dalje ima najviše šljivika, iako je sve manje šljive, a trend je i sadnje aronije, oraha i lješnjaka. Osim tradicionalno proslave Vinkova, što je već odrađeno, 19. Oriovite u lipnju, zabave za Martinje i stručnih predavanja za vinogradare, u ovoj godini Udruga vinograda i vinara općine Oriovac planira i bratimljenje s udrugom vinara iz općine Matulji kod Rijeke. „Planiramo pojačati organizaciju savjetodavnih edukacija za naše članove, posebno u kontekstu prevencije bolesti vinograda, jer smo svjedoci da se i u našim slavonskim vinogradima sve više širi ‘zlatna žutica’. Riječ je o bolesti koju širi insekt američki cvrčak, a nažalost, jedini lijek je zaražene vinograde iskrčiti i spaliti“, kaže Marija Milašin. Posebno je na velikoj potpori zahvalila načelniku općine Oriovac Antunu Pavetiću, koji je također aktivni član udruge, a izvrsnom je ocijenila i suradnju s udrugama vinograda, vinara i voćara iz općina Cernik, Bukovlje i Staro Petrovo Selo.
Priliku za razvoj u Udruzi vide u apliciranju projekata na natječaje što iz državnih što iz kohezijskih fondova EU. Ovih dana očekuju odgovor od Ministarstva poljoprivrede vezano uz projekt Oriovite po natječaju za potpore manifestacijama, a u ovoj godini kandidirat će i projekt izgradnje vinske kuće i podruma na prostoru koji koristi udruga, a nositelj projekta bila bi Općina Oriovac. „To smo planirali još u 2016. godini kandidirati, kao jedan segment prekograničnog projekta zajedno s udrugom voćara i vinogradara iz Općine Usora u BiH, a koji bi za cilj imao upravo gradnju objekata potrebnih za razvoj vinogradarstva i voćarstva s obje strane Save“, istaknuo je općinski načelnik Antun Pavetić, te posebno pohvalio vrlo aktivan rad svih članova udruge koji će, obećao je, Općina Oriovac i dalje svesrdno financijski podržavati.
Skupštini Udruge vinogradara i voćara Općine Oriovac nazočili su i predstavnici srodnih udruga iz općina Staro Petrovo Selo, Cernik, Bukovlje, grada Našica te ostalih udruga koje djeluju na području općine Oriovac. U Udrugu je primljeno i devet novih počasnih članova; to su saborski zastupnik Davor Vlaović; prof. dr. Đuro Banaj s osječkog Poljoprivrednog fakulteta, enolog Ivan Gošćak; stručni savjetnik za šume iz Pakraca Marko Žilić; poljoprivednik Darko Grivičić te brodski novinari Darija Jakičić, Mario Jurković, Ivica Vlašić i Stjepan Šarić.
Ivica Vlašić