SLAVONSKI BROD – Unatoč još uvijek otežanim uvjetima poslovanja i u okolnostima kada poticaji iz državnih i europskih fondova u mnogočemu ovise o političkim promjenama, obrtnici ipak nastoje ustrajati u napredovanju u svojim zanimanjima i stalnim usavršavanjem i edukacijom učvršćuju svoju poziciju na konkurentom tržištu rada.
Primjer tomu je i 37-ero mladih obrtnika s područja Brodsko posavske županije koji su ove godine, u veljači i u svibnju, položili majstorski ispit i kojima je u četvrtak 7. srpnja županijska Obrtnička komora svečano uručila njihove diplome sa stečenim zvanjem majstor-obrtnik. Među njima je 13 majstora frizera, po tri automehaničara, mesara, natkonobara, vodoinstalatera / instalatera grijanja i klimatizacije, po dva elektro instalatera, plinoinstalatera, pekara, stolara, te po jedan tapetar, zidar, kuhar i krojač ženske odječe. Majstorske diplome uručila im je predsjednica Obrtničke komore Brodsko posavske županije Jelena Ivaniš.
Hrvatska majstorska diploma priznata u EU
“Riječ je o obrtnim zanimanjima u kojima obrtnici već neko vrijeme imaju ili vlastite obrte ili pak rade kod nekog obrtnika. Njihovo iskustvo rada u struci od presudne je važnosti, jer morate imati najmanje tri godine stručnog radnog iskustva kako biste pristupili polaganju majstorskog ispita. Na ova dva roka, dakle u veljači i u svibnju ukupno se u Obrtničku komoru za polaganje prijavilo 47 obrtnika, njih 37 je ispit položilo, od čega je 24 muškaraca i 13 žena. Uglavnom su to mlađi ljudi, od 30 do 40 godina. Treba istaknuti da je nekoliko njih već nakon nekoliko dana od položenog majstorskog ispita dobilo bolji posao u Njemačkoj. Hrvatska majstorska diploma priznata je u svim zemljama EU i uz dodatnu verifikaciju dokumenta možete ostvariti sve beneficije kao majstora u cijeloj EU, jednako kao i u Hrvatskoj“ naglasila je Tatjana Tijan iz Obrtničke komore Brodsko posavske županije i izrazila nadu da naši mladi obrtnici ipak neće otići u Njemačku, nego da će uspjeti u Hrvatskoj. Ovogodišnja generacija „novopečenih“ majstora obrtnika odlikuje se naime time što su pristupili majstorskom ispitu kako bi se usavršavali i napredovali u već višegodišnjoj karijeri, za razliku od prijašnjih generacija u kojima je većina na taj način nastojala riješiti pitanje egzistencije.
Obrtnicima u usavršavanju trebaju poticaji
A da je situacija u obrtništvu dotaknula svojevrsno dno potvrđuje porazan podatak kako se brojka od nekadašnjih 10 tisuća zaposlenih obrtnika u Brodsko posavskoj županiji 2008. gotovo prepolovila i danas ih ima nešto blizu šest tisuća. U toj županiji je trenutačno evidentirano oko 2100 obrta, brojka novozatvorenih varira na prosječnih stotinjak u odnosu na novootvorene. No, čini se da je taj strmoglavi pad ipak zaustavljen i da možemo govoriti o svojevrsnoj stabilizaciji. „Sigurno je da je ulaganje u znanje i usavršavanje, pa i kroz polaganje majstorskih ispita nešto što se pokazuje kao imperativ za napredovanje u obrtništvu za napredovanje, u konačnici i za podizanje razine konkurentnosti u okolnostima teških uvjeta poslovanja. Izuzetno je u tom iskoraku obrtnicima važna potpora šire zajednice, od same države do regionalnih i lokalnih samoupravnih jedinica i nadležnih institucija. Mi u Brodsko posavskoj županiji nastavit ćemo sve što je u našim mogućnostima da budemo na raspolaganju našim obrtnicima. Vjerujem da će se u ovom vitalnom segmentu gospodarstva zaustaviti negativni trendovi i da ćemo krenuti prema onim visinama kako je bilo 2007. i 2008.“, rekao je županijski pročelnik za gospodarstvo Stjepan Bošnjaković.
Zašto je stopiran Poduzetnički impuls?
Na upit ima li informacija zašto je stopiran početkom godine najavljen program Poduzetničkog impulsa i još nije raspisan očekivani natječaj za izdašna poticajna sredstva za obrtnike, male i srednje poduzetnike, pročelnik Bošnjaković rekao je kako je navodno program morao ići u proces revidiranja i usklađivanja s EU okvirima, te da će vjerojatno, kako je ponovno najavljeno, natječaj biti raspisan uskoro, još tijekom srpnja.