Ustavni sud objavio je odluku po ustavnoj tužbi udruge Potrošač protiv odluke Vrhovnog suda o tužbi za zaštitu kolektivnih prava potrošača vezano za valutnu klauzulu u ‘švicarcu’ i promjenjivu kamatnu stopu. “Ustavni sud valutnu klauzulu smatra zakonitom i ustavnom”, kazao je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.
“Ustavni sud utvrdio je da je Vrhovni sud primijenio dvostruka mjerila, utvrdio je da službenici banaka potrošačima, prilikom pregovaranja, nisu objasnili sve čimbenike koji utječu na formiranje kamatne stope čime su oni jedino mogli shvatiti ekonomske posljedice, stoga je odluka nerazumljiva i ništetna. Potrošaču su morali biti objašnjeni razlozi i pojedinosti promjene kamatne stope kako bi potrošač mogao predvidjeti ekonomske posljedice koje za to iz njega proizlaze. Europski sud je odlučio da je položaj uvijek u podređenom položaju. Vrhovni sud ocijenio je da je valutna klauzula bila razumljiva i ne podliježe testu poštenosti jer je riječ o uobičajenoj praksi u Hrvatskoj. Dvostruka mjerila odnosno nejasni kriteriji kojima se Vrhovni sud vodio od osobite su važnosti ako se ima u vidu da su konkretnom slučaju ugovori bili opterećeni s dva promjenjiva elementa valutnom klauzulom i promjenjivom kamatnom stopom. Vrhovni sud je propustio obrazložiti razloge za dvostruke standarde. Vrhovni sud morao je obrazložiti zašto”, rekao je Šeparović.
Udruga Franak još je 2012. godine inicirala da se pokrene tužba protiv osam banaka (Zagrebačke Banke, Privredne Banke Zagreb, Erste & Steiermärkische Banke, Raiffeisenbank Austria, Hypo Alpe-Adria-Bank, OTP Banke, Société Générale – Splitske banke i Volksbanke)koju je podignula udruga Potrošač. Riječ je o najvećoj kolektivnoj tužbi u Hrvatskoj za čiju je pripremu i doradu Udruga Franak okupila niz pravnih i ekonomskih stručnjaka te prikupila brojne slučajeve i analize kako bi se što bolje izborila za zaštitu prava dužnika u kreditima s valutnom klauzulom, dakle ne samo onima u CHF, već i u eurima. Tužba je pokrenuta zbog nedopuštene i nepoštene primjene valutne klauzule u CHF, kao i nedopuštene i nepoštene primjene ugovorene odredbe o promjenjivoj kamatnoj stopi iz svih ugovora o kreditima s valutnom klauzulom.
“Ja sam presretan zbog ovoga. Suze su mi krenule danas na sudu kad je sudac Šeparović rekao da Ustavni sud valutnu klauzulu smatra zakonitom i ustavnom te da se usvaja naša tužba. No, još je dugačak put pred nama i ne treba podlijegati euforiji” rekao nam je Goran Aleksić iz Udruge Franak i stranke Snaga. Dodao je kako Vrhovni sud uopće nije uputio prethodno pitanje EU sudu u ovom konkretnom slučaju, a nije ni obrazložio zašto to nisu učinili. Očekuje da Vrhovni sud donese novu odluku o reviziji i da potvrdi prvostupanjsku presudu suca Radovana Dobronića koji je 2013. presudio da su banke obmanule svoje klijente te da im stoga moraju ponuditi kunske kredite s fiksnom kamatom.
Ustavni sud potvrdio odluku o ukidanju Ureda bivšeg Predsjednika
Ustavni sud nije prihvatio zahtjev bivšeg predsjednika Stjepana Mesića za pokretanjem postupka ustavnosti odluke o ukidanju njegovog ureda. Sud je rekao kako to nije ustavna kategorija te da se nakon isteka predsjedničkog mandata te stvari prepuštaju zakonodavstvu. Sabor može uvesti, ograničiti pa i ukinuti sva prava koja daje bivšim predsjednicima. ustavna kategorija i ovisi o saboru. može i ne mora. ukinuti, dati.
” Odluka Ustavnog suda kojom se oglušio na moj prigovor zbog retroaktivnog primjenjivanja zakona u vezi s mojim korištenjem Ureda bivšeg Predsjednika, nije nikakvo iznenađenje. Ona pokazuje – na žalost – koliko je Republika Hrvatska još uvijek udaljena od toga da bude pravna država. Shvatit će to kako građani Republike Hrvatske, tako i međunarodna zajednica. Odluka je nedvojbeno pobjeda ne samo aktualne vlasti, odnosno vodeće stranke vladajuće koalicije, nego i svih onih koji uporno razgrađuju onu politiku što sam je, na dobrobit države i svih njezinih građana, ali imajući na umu i potrebu normalizacije i stabilizacije cijele regije, vodio puno jedno desetljeće. Pobjeda je to zagovornika i protagonista povijesnoga revizionizma, revitaliziranja fašizma i njegovih idejnih zasada, propovjednika mržnje i netolerancije, odnosno svih onih koji sve agresivnije trasiraju put koji Hrvatsku vodi u prošlost, i to u najtamnije razdoblje njezine prošlosti. Mada mi je oduzimanjem prava na korištenje Ureda bivšeg Predsjednika u znatnoj mjeri otežana aktivnost na javnoj sceni, želim naglasiti kako i dalje ostajem na raspolaganju svima u Hrvatskoj koji se bore za istinsku demokratizaciju, a protiv sve prisutnije fašizacije. – Bit ću, dakle, i dalje prisutan na hrvatskoj, ali i na međunarodnoj sceni u onoj mjeri u kojoj se to bude od mene očekivalo. A onima koji stoje iza odluke Ustavnog suda i prethodne odluke Vlade RH sa zadovoljstvom prepuštam zgradu u Grškovićevoj ulici. Oni su o sebi time sve rekli. Nema potrebe da ja bilo što dodajem”, napisao je bivši predsjednik Mesić.