Ustavni sud odbacio zahtjev za ocjenu ustavnosti zakona o pobačaju, novi zakon za dvije godine

Ustavni sud odbacio zahtjev za ocjenu ustavnosti zakona o pobačaju, novi zakon za dvije godine

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović na konferenciji za novinare objavio je da je Ustavni sud RH 21. veljače 2017. donio rješenje:
– ne prihvaćaju se prijedlozi za ocjenu suglasnosti s Ustavom zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece
– nalaže se Hrvatskom saboru da u roku od dvije godine donese novi zakon u skladu s utvrđenjima Ustavnog suda i točaka 49. i 50. ovog rješenja.

Predsjednik suda Šeparović istaknuo je da se radi se o iznimno složenom ustavnosudskom postupku i iznio obrazloženje rješenja.
Pri donošenju novog zakona Sabor treba voditi računa da postojeći zakon sadržava određene institute koji više ne postoje u hrvatskom ustavnom poretku te da je od donošenja Ustava 1990. izgrađen potpuno novi pravni i institucionalni okvir zdravstvenog, socijalnog, znanstvenog i obrazovnog sustava.
Također zakonodavac u ovom zakonu mora odrediti edukativne i preventivne mjere tako da prekid trudnoće bude izuzetak, stoji u sažetku odluke Ustavnog suda.

Tzv. zakon o pobačaju, službenog naziva Zakon o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, donesen je još 1978. a njegovu ocjenu ustavnosti 1991. zatražila je udruga Hrvatski pokret za život i obitelj. Ponovila ga je u listopadu prošle godine udruga “U ime obitelji”. Pozvali su se na činjenicu da Ustav štiti pravo na život, a smatraju da pojam ljudsko biće obuhvaća nerođenog i rođenog čovjeka.

Na zahtjevu za ocjenom ustavnosti od pretprošle je godine intenzivno radila skupina na čelu sa zamjenicom predsjednika Ustavnog suda Snježanom Bagić. Šeparović je najavio da će odluka biti donesena do proljeća te da će uz mišljenja medicinskih i stručnjaka za obiteljsko pravo biti konzultirane i zainteresirane udruge te proučeni međunarodni dokumenti i praksa europskih sudova. Kazao je i da je za ovakvo rješenje od 13 sudaca glasovalo njih 12, a jedan je bio protiv.

Brojne reakcije stižu na odluku Ustavnog suda 

Ministar zdravstva Milan Kujundžić izjavio je da će Vlada vrlo brzo krenuti u javnu raspravu kako bi u roku bio donesen novi zakon te poručio da Vlada ne razmišlja o restriktivnim mjerama u vezi prava žena na pobačaj jer “zabrane nikada u povijesti nisu riješile problem”. Vlada, naravno, mora prihvatiti odluku Ustavnoga suda i u roku dvije godine napravit ćemo novi zakon, a žurno ćemo krenuti u pripremu i široku raspravu. Vlada će se držati čuvanja prava na život. Pravo na život počinje činom začeća, a s druge strane ćemo čuvati i pravo žene na odabir, rekao je Kujundžić.

Socijaldemokratski forum žena SDP-a pozdravio je odluku Ustavnog suda ocjenjujući da su nakon 26 godina od podnošenja zahtjeva za ocjenu ustavnosti, žene u Hrvatskoj izborile veliku pobjedu. “Žensko tijelo –  ocjenjuje SDP –  nije i ne smije biti poligon za iživljavanje vjerskih i ostalih dogmatika, šovinista i seksista, nasilnika i ženomrzaca”, navodi se između ostalog u priopćenju Foruma i dodaje da SDP poziva sve građanke i građane da se zajednički suprotstave svakom daljnjem pokušaju ukidanja ljudskih prava žena.

HDZ je protiv zakonske zabrane pobačaja, a za zaštitu života i zdravlja žene, poručila je u četvrtak saborska zastupnica te stranke Branka Juričev Martinčev,  te izrazila uvjerenje da će Vlada u roku od dvije godine, kao što je naložio Ustavni sud, u saborsku proceduru uputiti prijedlog novoga zakona o pobačaju.

Predstavnici inicijative ProLife.hr, koja okuplja udruge koje se protive pobačaju, najavili su pokretanje peticije kojom će u idućih 40 dana skupljati potpise potpore za zahtjev Vladi i Saboru da zaštite život, ističući kako se ne slažu s ocjenama Ustavnog suda da je pravo na privatnost iznad prava na život. Vice John Batarelo, predsjednik Zaklade Vigilare, ocijenio je da su ustavni suci zakazali. Od Vlade i Sabora tražit će da donesu “pravedne zakone za nerođenu djecu” te osiguraju konkretnu pomoć trudnicama da zadrže svoju djecu.

Krešimir Planinić iz udruge “U ime obitelji” izjavio je kako im je drago što je Ustavni sud, ako ništa drugo, potvrdio da život počinje začećem te da ne postoji ljudsko i ustavno pravo na pobačaj što je izrijekom na konferenciji za novinare potvrdio i predsjednik Ustavnog suda. “Žao nam je što su išli s kompromisnim rješenjem jer s jedne strane kažu da je zakon u skladu s Ustavom te se odbija prijedlog za ocjenu ustavnosti, a s druge daju nalog predstavnicima vlasti da u roku od dvije godine izrade novi zakon o pobačaju”, kazao je Planinić.

Pravobraniteljica za prava djece Ivana Milas-Klarić izjavila je kako je dobro što se nije išlo na ograničenje prava žene na odluku o pobačaju. Klarić smatra da je postojeći zakon dobar u dijelu koji se odnosi na reguliranje pobačaja, ali se slaže da ga je potrebno popraviti u pojedinim stvarima jer je riječ o propisu starom više desetljeća. No, te se izmjene, napominje pravobraniteljica, ne bi trebale odnositi na dio zakona kojim se regulira sam pobačaj.

Aktivistica za ljudska prava Sanja Sarnavka kaže kako joj se na prvi pogled čini da je Ustavni sud donio hrabru odluku, iako je još detaljno moraju proanalizirati pravne stručnjakinje iz udruga za ljudska prava. Ustavni sud je, kaže, dobro prikazao iskustva dva europska suda (u Luxembourgu i Strasbourgu) i praksu u drugim zemljama, te posljedično donio zaključak po kojemu se tu sukobljavaju dva prava – prava nerođenog bića, začetog zametka, i pravo žene na privatnost i zaštitu privatnosti osobnog i obiteljskog života.