Nakon objave odluke Ustavnog suda prema kojoj bi banke mogle ostati bez ukupno devet milijardi kuna, jer s vjerovnicima nisu ugovorile fiksnu maržu kao dio kamate kredita, Udruga Franak podnijela je Državnom odvjetništvu prekršajne prijave protiv osam najvećih hrvatskih banaka zbog kršenja odredaba Zakona o potrošačkom kreditiranju te je o tome obavijestila javnost na konferenciji za medije koja je održana ispred sjedišta DORH-a.
“Prijavljene su banke koje su bile tužene u kolektivnom sudskom procesu zbog toga što niti jedna od tih banaka nije najkasnije do 1. travnja 2014. ugovorila s potrošačima dužnicima fiksni dio kamate, promjenjivi parametar i razdoblja promjena kamata. Radi se o svim vrstama kredita, dakle i EURO, i kunskim i CHF kreditima. Za taj prekršaj nečinjenja, po zakonu je predviđena kazna od 80.000 do 200.000 kuna za banku po svakom pojedinačnom prekršaju te od 10.000 do 50.000 kuna za članove Uprava banaka koji su to bili na dan 1. travnja 2014.”, priopćeno je iz Udruge Franak.
Prema procjenama udruge “Franak” radi se o 100 tisuća kredita s kojima nije ugovoren fiksni dio kamatne stope. “Uistinu žalosti činjenica da poslovne banke u stranom vlasništvu već dulje od 10 godina manipuliraju kamatnim stopama, a država tome još uvijek nije stala na kraj. Naglašavamo da banke manipuliraju kamatnim stopama u svim kreditima ugovorenim prije 1.1.2010. godine, bez obzira na valutu kredita, dakle u EURO kreditima, u kunskim kreditima i u CHF kreditima. Prema našim procjenama radi se o najmanje 100.000 kredita u kojima nije ugovoren fiksni dio kamatne stope, pa iz toga proizlazi procjena potencijalnih kazni od 8 do 20 milijardi kuna za banke te od 1 do 5 milijardi kuna za odgovorne osobe u bankama, a ako bi se kaznile kompletne uprave, iznos kazni značajno se povećava”, navode iz Udruge Franak.