Inozemno tržište
Na stranim tržištima tjedan je započeo u znaku rasta prinosa na vodeća svjetska referentna izdanja. Tako je njemački desetogodišnji Bund zabilježio dnevni rast prinosa od 3bb dosegnuvši 0,57%. Trend su slijedile i obveznice zemalja EU periferije istog dospijeća: talijanske i španjolske su završile dan na 1,64% odnosno 1,72% zabilježivši rast prinosa od 10bb na dnevnoj razini dok je prinos na portugalsku obveznicu s dnevnim rastom od 8bb dosegnuo 2,52%.
S druge strane Atlantika, američka desetogodišnja obveznica je zaključila dan s prinosom od 2,22% (+9bb), a pojačana volatilnost u kretanju cijena odnosno prinosa (posebno na kraćem dijelu obvezničke krivulje) bit će podržana tržišnim iščekivanjima u kontekstu nadolazećeg sastanka FOMC-a na kojem će se donijeti odluka o kamatnim stopama.
Hrvatske euroobveznice tjedan su započele s padom cijena, pri čemu je izdanje denominirano u eurima s dospijećem 2025. zabilježilo pad cijene za 0,15% dok se cijena dolarske euroobveznice spustila za 0,18% na dnevnoj razini.
Domaće tržište
Prvi dan tjedna protekao je uz pojačan interes investitora za trgovanjem te je na Zagrebačkoj burzi ukupno prijavljeni promet premašio 694 milijuna kuna. Najveći dio prometa (563 milijuna kuna) odnosio se na trgovanje kunskom obveznicom dospijeća 2015., dok su najtrgovanije obveznice uz valutnu klauzulu bile RHMF-O-227E (26,9 mil. kuna) te RHMF-O-247E (26,1 mil kuna).
Izvor: RBA