Vlada je prihvatila Nacionalni plan reformi i program konvergencije RH za razdoblje 2016.-2019., koji će do kraja tjedna poslati u Bruxelles. Teške reforme građani će najviše osjetiti u promjenama u zdravstvenom i mirovinskom sustavu, a lakše bi trebale proći one u pravosuđu i javnoj upravi. Porez na nekretnine uvodi se od 2018. O olakšicama se zasad ne govori, a i smanjivanje broja lokalnih samouprava i veće smanjivanja prava zastupnika zasad nije prošlo.
Uvođenje poreza trebalo bi ići u dvije faze. U prvoj fazi, od 1. siječnja 2018., porez na nekretnine bit će u stvari podebljana komunalna naknada, koja odlazi u povijest. Puna primjena poreza na nekretnine, koja će se temeljiti na procjeni stvarne vrijednosti nekretnina, počet će od 1. siječnja 2020. godine.
Nacinalni plan reformi prikazuje što će ova Vlada napraviti u roku od 12 do 18 meseci. Dokument je ambiciozan, ima 60 reformskih mjera koje nisu teške – nego potrebne, kazao je premijer Tihomir Orešković. Ne radimo ovo zbog Bruxellesa nego zbog nas, a ocijenit će nas građani, dodao je. Premijer je naglasio kako reforme imaju četiri glavna cilja: makroenonomska stabilnost i fiskalna održivost; lakši uvjeti poslovanja i bolja investicijska klima; učinkovitost i transparentnost javnog sektora te bolje obrazovanje za tržište rada. Na kraju je čestitao svima koji su, kako je kazao, zadnjih mjeseci u ovaj plan uložili puno truda.
Uvođenje poreza na nekretnine samo je jedna od reformi koje je Vlada usvojila u sklopu nacionalnog programa reformi na današnjoj sjednici. U tom dokumentu stoji i konačni prijedlog mirovinske reforme. Od 2028. godine svi građani ići će u mirovinu sa 67 godina, a u prijevremenu mirovinu bit će moguće ići od 62. godine života. Odlazak u prijevremenu mirovinu penalizirat će se s 0,3 posto za svaki mjesec ranijeg umirovljenja. No, taj prijedlog mora proći i u Saboru.
Glavni kratkoročni politički cilj premijera Tihomira Oreškovića jest poboljšati kreditni rejting Hrvatske – iz negativnih u stabilne izglede. I to već ovog ljeta, kada će najjače rejting-agencije dati svoje nove prognoze. U tom smislu za mjesec dana Vlada planira uprihodovati 200 milijuna eura prodajom državnih udjela u nekoliko kompanija.
U nacionalnom programu reformi opisan je i plan reforme javne uprave. Cilj je potpuno informatizirati javnu upravu, što će za posljedicu, naravno, imati višak zaposlenih. Vlada se viška ljudi u javnoj upravi planira rješavati prirodnim odljevom – dvoje u mirovinu, jedan u službu. Predviđa se i sustav nagrađivanja natprosječnih i kažnjavanje ispodprosječnih službenika, ali detalji tog sustava još nisu razrađeni. U dokumentu koji će Vlada danas usvojiti stoji i ukidanje, odnosno spajanje raznih državnih agencija, kao i rezanje parafiskalnih nameta. Procjenjuje se da će time država poduzetnicima ove godine ostaviti 330 milijuna kuna.
Ministar financija Zdravko Marić izjavio je kako Program konvergencije za razdoblje 2016.2019. godine usmjeren sređivanju javnih financija i stvaranju uvjeta za jači gospodarski rast i zapošljavanje. Najavio je kako projekcije pokazuju 2 posto rasta BDP-a u ovoj godini i zadržavanje inflacije na sadašnjem nivou. Ovim dokumentom želimo pokazati da Hrvatska ispunjava sve preporuke Europske komisije (EK) po pitanju reformskog paketa, ali i ukupnog makroekonomskog i fiskalnog okvira, dodao je ministar Marić.
Nacionalni program reformi Europska komisija bi trebala odobriti do 15. svibnja.