Na današnjoj 31. sjednici Vlade, potpredsjednik i ministar uprave Ivan Kovačić predstavio je odluke o raspisivanju izbora za članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, raspisivanju izbora za općinske načelnike, gradonačelnike i župane te njihove zamjenike, kao i Odluku o raspisivanju izbora za zamjenike općinskih načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, odnosno iz reda pripadnika hrvatskog naroda, kazavši da se za dan provedbe izbora određuje nedjelja, 21. svibnja 2017. godine.
Hrvatskom saboru upućen je Prijedlog zakona o subvencioniranju stambenih kredita. Premijer Andrej Plenković istaknuo je da je riječ o važnom zakonu, kojim Vlada želi pomoći stjecanje prve nekretnine mlađima od 45 godina starosti i kupnju prvog stana ili kuće pod specifičnim uvjetima, a dodatno se odnosi i na osobe s invaliditetom. Ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Lovro Kuščević kazao je da zakon, osim što će pomoći riješiti prvo stambeno pitanje, ima i socijalnu, pa čak i pronatalitetnu notu. Izvijestio je da svaka osoba koja nije starija od 45 godina i nema u svojem vlasništvu stan ili kuću imat će pravo na ostvarenje poticaja po ovom zakonu. To znači da će toj osobi, pojasnio je ministar, ako digne kredit za kupnju prvog stana ili kuće država plaćati pola rate kredita četiri godine, a ako u tom razdoblju dobije ili usvoji dijete, za svako dijete se rok produžava za dodatne dvije godine. Ukoliko u obitelji ima osoba s invaliditetom većim od 50 posto, taj se rok produžava za još jednu godinu. „Najveća je novost da je omogućena i kupnja rabljenih stanova i kuća jer ima manjih sredina gdje nema novih stanova na tržištu, pa da ne bi nužno ti ljudi selili u velike gradova već da ostanu živjeti na svom ognjištu“, istaknuo je.
Ministar Kuščević izvijestio je da će država sufinancirati nekretnine vrijednosti do 1.500 eura po metru kvadratnom, odnosno u ukupnom iznosu do 100 tisuća eura. Efektivna kamatna stopa na ovaj kredit ne smije biti veća od 3,75 posto godišnje, a ugovore o subvencioniranju kredita sklapat će Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama, koja će Vladi jednom godišnje podnositi izvješće o provedbi zakona. „Za 2017. u proračunu je predviđeno 17,5 milijuna kuna za realizaciju ovog programa, a u projekcijama za iduće godine je predviđen iznos od po 35 milijuna kuna godišnje“, zaključio je.
Govoreći o najznačajnijim novinama koje su predviđene Prijedlogom zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (EU), ministar financija Zdravko Marić naveo je provođenje Nacionalne procjene rizika najmanje svake četiri godine s ciljem prepoznavanja, procjene, razumijevanja i smanjenja rizika od pranja novca i financiranja terorizma te uspostavljanje Registra stvarnih vlasnika kao središnje elektroničke baze podataka o stvarnom vlasništvu pravnih subjekata. Navedeni Registar predviđen je radi transparentnosti podataka o stvarnom vlasniku pravnih subjekata osnovanih na području Republike Hrvatske, a njegovom uspostavom ne očekuju se novi troškovi za pravne subjekte iz razloga što će se koristiti već uspostavljeni kanali i mehanizmi komunikacije pravnih subjekata i Financijske agencije u skladu s drugim zakonskim propisima. Ministar Marić pojasnio je da su Prijedlogom zakona predviđene i nove tehnologije razmjene informacija među financijsko obavještajnim jedinicama unutar EU putem decentralizirane računalne mreže FIU.net te su predviđene sankcije za obveznike primjene ovog Zakona, koje su predviđene kao učinkovite, proporcionalne i odvraćajuće.