SLAVONSKI BROD – Jedanaestu godinu za redom, Brodsko posavska županija i Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) potpisali su 50 tisuća kuna vrijedan ugovor o provedbi Programa usavršavanja menadžera (PUMA) za 2017. Riječ je o programu kojim se provodi edukacija i stručno usavršavanje poduzetnika i nadarenih studenata Veleučilišta u Slavonskom Brodu i Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku s područja Brodsko-posavske županije, a kroz održavanje jednodnevnih seminara tijekom godine, s eminentnim predavačima i aktualnim temama iz područja poduzetništva i menadžmenta. Ugovor o provedbi programa za 2017. potpisali su u vijećnici Brodsko posavske županije pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo Stjepan Bošnjaković i zamjenik glavnog direktora Hrvatske udruge poslodavaca Bernard Jakelić.
U dosadašnjih deset godina provedbe ovog programa u Brodsko posavskoj županiji kroz edukaciju i proces stjecanja dodatnih znanja i vještina prošlo je 1538 polaznika, a u 2016. godini njih 211. Tijekom provedbe PUMA programa postoji i anonimno ocjenjivanje, a dosadašnje su prosječne ocijene 4,93, što je indikator kvalitete i prepoznatljivosti programa. Predviđeno je deset stručnih seminara s aktualnim temama koje su od bitnog značaja za poslovanje, posebno kad je riječ o zakonu i javnoj nabavi, provedbi energetske učinkovitosti i zaštite na radu. Seminari će se održavati u vijećnici Brodsko posavske županije, prva dva već su najavljena za 9. veljače i 24. veljače, a zainteresirani se mogu javiti u županijski upravni odjel za gospodarstvo. Pročelnik Stjepan Bošnjaković istaknuo je kako županije i HUP moraju zajednički nastupiti prema poslodavcima i poduzetnicima. Veliki je interes poduzetnika za ove programe svih ovih deset godina što dovoljno govori o tome koliko su oni zaista opravdani, rekao je Bošnjaković.
„Brodsko posavska županija je druga županija s kojom smo ostvarili suradnju i zaista smo zahvalni što smo ovdje naišli na ljude koji razumiju potrebu ovakvih programa, kojima zapravo želimo u našim tvrtkama podići razinu znanja odnosno obnavljati znanja i usvajati nova kako bi bili što uspješniji i konkurentniji. Nažalost, na tržištu imamo inflaciju edukacija i kroz formalni i kroz neformalni sustav. No, ovo su zaista programi koji su ciljano namijenjeni usavršavanju poduzetnika. Važno je naglasiti da se odnosi na tržištu i u poslovanju dramatično mijenjaju, nove tehnologije, novi načini poslovanja utječu na to da će neka zanimanja i tradicionalni konvencionalni načini poslovanja jednostavno nestati. Primjer su drive-in ljekarna, virtualno bankarstvo, Internet trgovina… Moramo se prilagođavati vremenu koji će još više ubrzati te promjene kroz nekih deset petnaest godina. Svi koji se tome ne prilagode već sada, bit će u ozbiljnim problemima. Ako ne uspijemo odgovoriti na te izazovne zahtjeve, ostat ćemo opet na repu svih razvojnih događanja i postati manualna radna snaga bez mogućnosti za kreativan razvoj. Upravo ovi programi će nam omogućiti da zadržimo taj korak, premda mislim da moramo ubrzati jer je to sve prilično sporo, pogotovo u dijelu formalnog obrazovanja koje je nažalost najsporije u našem sustavu i ne odgovara na potrebe tržišta rada Optimistični gledamo i na predstavljeni akciji plan Potpredsjednice Vlade RH Martine Dalić i u HUP-u mu dajemo podršku. Ali, apeliramo da taj akciji plan što brže zaživi u svim ministarstvima i agencijama koje su dužni brzo mijenjati i usklađivati normativni okvir koji je u njihovoj ingerenciji kako bi ga praktično prilagodili i dobili rezultate koji su zadani tim akcijskim planom. Mislimo da će to biti jedan od težih problema, u toj međuresornoj komunikaciji u rješavanju i preklapanju raznih normi , pravilnika koji su praktično u ingerenciji nekoliko resora“, upozorio je Bernard Jakelić. Istaknuo je potrebu tripartitnog pristupa suradnje poduzetnika, obrazovnih institucija i lokalne i regionalne samouprave, jer u malim sredinama imamo velikih potencijala za ozbiljne poslove.
Benefite tih edukativnih seminara iskusio je i Damir Mirković, direktor CTR Razvojne agencije koji je također bio jedan od polaznika. „U CTR-u su brojni zaposlenici aktivno su sudjelovali na seminarima PUMA programa i naučili su puno, posebice u segmentu izmjena zakonodavnih okvira koje bitno utječu na EU fondove i sredstva koja se mogu povući iz tih fodnova“, kaže Mirković. Svečanosti potpisivanja Ugovora o sufinaciranju PUMA programa nazočili su i Ivan Sarić iz Regionalnog ureda HUP-a Osijek, stalni korisnici programa Ivica Kožul u ime tvrtke “Kožul d.o.o” i Igor Majdandžić u ime tvrtke ININ, pročelnik županijskog UO za poljoprivredu Željko Burazović te pročelnica županijskog UO za obrazovanje Anica Vukašinović.
Ivica Vlašić