SLAVONSKI BROD – Desetu godinu za redom, Brodsko posavska županija i Hrvatska udruga poslodavaca potpisali su 50 tisuća kuna vrijedan ugovor o provedbi Programa usavršavanja menadžera (PUMA) za 2016. godinu.
Riječ je o programu kojim se provodi edukacija i stručno usavršavanje poduzetnika i nadarenih studenata slavonskobrodskog Veleučilišta i Strojarskog fakulteta, a kroz održavanje jednodnevnih seminara tijekom godine, s eminentnim predavačima i aktualnim temama iz područja poduzetništva i menadžmenta. Ugovor o provedbi programa za 2016. potpisali su u vijećnici Brodsko posavske županije župan Danijel Marušić i zamjenik glavnog direktora Hrvatske udruge poslodavaca Bernard Jakelić.
U dosadašnjih devet godina provedbe ovog programa u Brodsko posavskoj županiji kroz edukaciju i proces stjecanja dodatnih znanja i vještina prošlo je 1327 polaznika. Tijekom provedbe PUMA programa postoji i anonimno ocjenjivanje, a dosadašnje su prosječne ocijene 4.5, što je indikator kvalitete i prepoznatljivosti programa. Predviđeno je deset stručnih seminara s aktualnim temama koje su od bitnog značaja za poslovanje, posebno u financijsko računovodstvenom sektoru gdje se događaju značajne promjene. Seminari će se održavati u vijećnici Brodsko posavske županije, prva dva već su najavljena za 24. veljače i 16. ožujka, a zainteresirani se mogu javiti u županijski upravni odjel za gospodarstvo.
– Brodsko posavska županija je druga županija s kojom smo ostvarili suradnju i zaista smo zahvalni što smo ovdje naišli na ljude koji razumiju potrebu ovakvih programa, kojima zapravo želimo u našim tvrtkama podići razinu znanja odnosno obnavljati znanja i usvajati nova. U svemu tome smo prespori, jer ulazimo u jednu novu eru digitalne ekonomije koja će dramatično promijeniti i način poslovanja i naš odnos prema poslu, ali i potrebe za određenim kadrovima. Nažalost, ne
uočavamo dramatične promjene koje se događaju u našem okruženju, ali ljudi koji putuju i koji odlaze u inozemstvo, vide da se neke stvari zaista događaju svjetlosnim brzinama. Ako ne uspijemo odgovoriti na te izazovne zahtjeve, ostat ćemo opet na repu svih razvojnih događanja i postati manualna radna snaga bez mogućnosti za kreativan razvoj. Upravo ovi programi će nam omogućiti da zadržimo taj korak, premda mislim da moramo ubrzati jer je to sve prilično sporo, pogotovo u dijelu formalnog obrazovanja koje je nažalost najsporije u našem sustavu i ne odgovara na potrebe tržišta rada – upozorio je Bernard Jakelić. Istaknuo je potrebu tripartitnog pristupa suradnje poduzetnika, obrazovnih institucija i lokalne i regionalne samouprave, jer u malim sredinama imamo velikih potencijala za ozbiljne poslove.
Ivica Vlašić