Hrvatska Vlada na jučerašnjoj je sjednici dala zeleno svjetlo gospodarstvenicima za zapošljavanje stranih radnika, usvojivši i godišnju kvotu, prema kojoj će se ove godine u Hrvatsku moći uvesti 3.115 radnika.
Od toga se 800 dozvola odnosi na prolongiranje već izdanih odobrenja, a za nova zapošljavanja predviđeno je 2300 dozvola. Ministrica rada i mirovinskog sustava Nada Šikić zasad nije prihvatila prijedlog Hrvatske udruge poslodavaca da se napusti taj stari model uvoza radnika kojih nedostaje na domaćem tržištu, te da se primijeni tzv. slovenski model, odnosno daje pet dana zavodu za zapošljavanje da poslodavcu pronađe kvalificiranog radnika, a nakon toga im se odobrava zapošljavanje na određeno vrijeme stranog radnika.
Riječ je, inače, o radnicima iz trećih zemalja, nakon ulaska Hrvatske u EU, od kada je i osjetno srezana lista kvota za uvoz radnika. Ove godini, pak, biti će konačno moguće zaposliti strane radnike u brodogradnji, za koju je i predviđen najveći broj dozvola, 1500, a koje je posljednjih godina bivši ministar Mirando Mrsić ukinuo. I građevinarima se izlazi konačno u susret pa će ukupno moći angažirati 500 radnika. Građevinci su, inače, proteklih tjedana preko HUP-a žestoko kritizirali Vladu zbog kašnjenja s donošenjem kvota, budući da su im ugovoreni poslovi već započeli, a ne mogu zapošljavati radnike.
U turističkom sektoru će biti moguće zaposliti 85 radnika, dok je broj vozača koje će se moći zaposliti ukupno 123. U kulturi se predviđa dozvole za 34 stranca, a u znanstvenom sektoru 5, dok tvrtke u poljoprivredi mogu računati na 20 dozvola. Zdravstvo će imati pravo na 15, a u prerađivačkoj industriji će moći zaposliti najviše 18 stranih radnika. Predviđene su i dozvole za sezonsko zapošljavanje, točnije ukupno 15 dozvola za poslove u poljoprivredi.
Ministrica Šikić ističe da je u ovom trenutku na Zavodu za zapošljavanje 276.406 nezaposlenih osoba te zaključila da Zavod nije razvio proaktivnu politiku u kojoj bi mogli za tržište rada u ovoj sezoni pripremiti potrebne radnike, naročito u turizmu i graditeljstvu. Ovo je privremena mjera, za iduću godinu predlažemo puno aktivniji pristup Zavoda ili sklapanje bilateralnih sporazuma sa zemljama koje nisu članice Europske unije, jer su to drugačiji propisi i ugovori se skapaju s poduzećima, a radnici se nakon obavljenog posla vraćaju u svoju domovinu, kazala je ministrica i ponovila da je godišnja kvota nužna mjera na koju se Vlada mora odlučiti zbog privrednika.