U prostorima Predstavništva Europske komisije, Kući Europe predstavljeni su rezultati projekta „Vanjska evaluacija mjera aktivne politike tržišta rada 2010.-2013.“ kojeg je Hrvatski zavod za zapošljavanje proveo u suradnji s agencijom Ipsos Puls.
Projekt je proveden u okviru prioritetne osi 1 Operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala Europskog socijalnog fonda 2007. – 2013. „Poboljšanje pristupa zapošljavanju i održivo uključivanje u tržište rada“, u sklopu Mjere 1.2. “Podrška povećanju učinkovitosti i kvalitete javne službe za zapošljavanje“.
Konferenciju je otvorila ravnateljica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ankica Paun Jarallah koja je naglasila da je glavna svrha provođenja mjera aktivne politike zapošljavanja aktivacija radne snage i uključivanje nezaposlenih osoba na tržište rada, kao i smanjenje rizika od gubitka posla za zaposlene osobe s nedostatkom određenih znanja i vještina. Zavod tako provodi intervencije aktivne politike zapošljavanja kojima se potiče zapošljavanje, samozapošljavanje, obrazovanje, stručno osposobljavanje za rad te uključivanje u programe javnih radova specifičnih ciljanih skupina i očuvanje radnih mjesta kod poslodavaca koji su u poteškoćama. Projekt je proveden jer je postojala potreba evaluacije mjera te se željelo utvrditi učinkovitost postojećih mjera aktivne politike zapošljavanja. Evaluacija je usmjerena na učinkovitost mjera, ali i na ciljeve kao i na kvalitetu, zadovoljstvo i mišljenje korisnika.
Voditelj projekta dr.sc. Teo Matković, pomoćnik ravnateljice HZZ-a naveo je kako se dosegla značajna razina troškova i ulaganja u mjere aktivne politike zapošljavanja te su oni u 2015. godini dosegli 1,2 milijarde kuna, odnosno 0,4% BPD-a što iznosi gotovo polovicu troškova sustava za zapošljavanje uključujući naknade i rad, kao i funkcioniranje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Aktivnosti projekata obuhvaćale su opsežnu i sustavnu evaluaciju te je naglasio kako ovo nije prva takva evaluacija, ali je najambicioznija do sada, te je dovršena unutar samo godinu dana. Evaluacija ima i strateški značaj budući da predstavlja dio Nacionalnog programa reformi Republike Hrvatske za 2015. godinu u području tržišta rada, a potreba za evaluacijom mjera bila je istaknuta i u sklopu specifičnih preporuka Vijeća Europske unije u 2014. godini te u Izvješću Europske komisije za Hrvatsku u 2015. godini. Također, smatra kako ova evaluacija može biti kvalitetan temelj za daljnji razvoj aktivnih politika zapošljavanja.
Voditelj projektnog tima dr.sc. Predrag Bejaković zaključio je kako je korisnije ulagati u kvalitetu nego u kvantitetu mjera aktivne politike zapošljavanja. Istaknuo je i pohvalio naglasak na stjecanju boljih karakteristika zapošljivosti, te je iznio podatak kako se mjera stručnog osposobljavanja u promatranom razdoblju povećala, smatrajući kako je to pohvalno.
Dr.sc. Ivan Burić, glavni istraživač za kvalitativnu dionicu evaluacije, predstavio je svrhu i cilj sveobuhvatne evaluacije mjera aktivne politike zapošljavanja, sa svrhom stvaranja osnove za reviziju postojećeg sustava mjera kao i općeg pristupa vođenju mjera aktivne politike zapošljavanja. Naveo je kako su ciljne skupine bili svi sudionici u pojedinoj mjeri te je cilj bio ispitati opravdanost broja mjera aktivne politike zapošljavanja.
Naglasio je kako je sama evaluacija obuhvaćala tri osnovne komponente:
- evaluacija učinkovitosti tehnika prema srodnosti, kojoj je specifičnost kako nije bilo istraživanja u klasičnom smislu, već su se u ovom dijelu bavili bazama podataka i statističkim podacima
- kvalitativna dionica istraživanja koja je obuhvaćala fokus grupe i dubinske intervjue sa različitim sudionicima u mjerama
- kvantitativna dionica istraživanja koja je obuhvaćala anketno istraživanje
Dane su opće preporuke te je zaključeno kako su mjere dobre, no treba kontinuirano raditi na njima, a također je naglašeno kako je potrebno osigurati financijsku održivost mjera kako se ne bi dogodilo da se određeni programi ukidaju, te je potrebno objediniti mjere i ukinuti one za koje postoji slabi interes. Osim općih preporuka, dane su i preporuke usmjerene prema poboljšanju i učinkovitosti za svaku mjeru aktivne politike zapošljavanja koja je bila analizirana u evaluaciji, a one su: stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, javni radovi, potpore za zapošljavanje, potpore za samozapošljavanje, obrazovanje nezaposlenih, očuvanje radnih mjesta i potpore za usavršavanje.